Βέροια – Διαγόρας 2-0. Πρόκριση με Σιμόνι ..στο τιμόνι! – βίντεο – φωτό

Μια ώριμη και αποτελεσματική στην επανάληψη Βέροια, απέκλεισε με σκορ 2-0 τον Διαγόρα Ρόδου, για την 3η φάση του κυπέλλου Ελλάδος. MVP του αγώνα ήταν αναμφισβήτητα ο Αλμπέρτο Σιμόνι που πέτυχε και τα δύο γκολ της “βασίλισσας” στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ξεχωρίζοντας συνολικά και για το παραγωγικό του παιχνίδι.

Μέτριο ποιοτικά και ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες, με τις ομάδες να προσέχουν πρωταρχικά τα νώτα τους. Στο 15′ τη θέση του τραυματία Σκαθαρούδη πήρε ο Σιμόνι, μία αλλαγή – ορόσημο για τη μετέπειτα εξέλιξη του παιχνιδιού. Στο 21′ ωραία ατομική ενέργεια του Μεληκιώτη και σουτ πέρασε άουτ. Στο 30′ σέντρα του Λεφίδη και σουτ του Σιμόνι μπλοκάρει ο Τσέλιος. Στο 38′ από σέντρα του Πέντα, το σουτ του Κανούλα αποκρούει ο Τσέλιος.

Ημίχρονο 0 – 0.

Με το “καλησπέρα” στην επανάληψη η “βασίλισσα’ άνοιξε το σκορ. Δράστης ο Σιμόνι, που με προβολή πρόλαβε την έξοδο του Τσέλιου και έγραψε το 1-0. Στο 57′ οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μαραγκού εντός περιοχής, με τον διαιτητή να δείχνει “παίζεται”. Στο 59′ ο δραστήριος Σιμόνι εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Αλέξανδρου Βεργώνη και με δυνατό διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά, με μία μόνο σημαντική ευκαιρία μέχρι το τέλος. Αυτή του 87′, όταν ο Μπαρμπαρούσης των φιλοξενούμενων με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Βοσνιάδη.

Τελικό 2-0, με την ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη να προκρίνεται στην επόμενη φάση του κυπέλλου, όπου θα φιλοξενήσει τον Λεβαδειακό.

Διαιτητής ο κ. Τσιμεντερίδης, βοηθοί οι κ.κ. Βρούζος και Δέλλιος (Κοζάνης).

Βέροια (Θεοδοσιάδης): Βοσνιάδης, Μουχάλης, Λεφίδης, Μανιώτης, Μαραγκός, Πολύζος (80′ Ζούρκος), Βεργώνης, Πέντα, Μεληκιώτης (73′ Χαντζάρας), Κανούλας, Σκαθαρούδης (15′ Σιμόνι).

Διαγόρας (Παπαδόπουλος): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης (77′ Μανωλάκης), Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Κασνέτση (69′ Αβατανέο), Καρπαθάκης, Κέρη, Γλυνός, Μπελέρης, Νάβαλον (46′ μπουρλάκης), Μπαρμπαρούσης.

DSC01600 DSC01601 DSC01602 DSC01604 DSC01612 DSC01615 DSC01617 DSC01619 DSC01622 DSC01624 DSC01630 DSC01634 DSC01636 DSC01641 DSC01642 DSC01644 DSC01649 DSC01654 DSC01655 DSC07464 DSC07491 DSC07493

Προηγούμενο άρθροΔιεύθυνση Αστυνομίας Ημαθίας: Εθιμοτυπική επίσκεψη
Επόμενο άρθροΠανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στις 27 Σεπτεμβρίου, με σύνθημα: «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου»