Νίκη Αγκαθιάς – Ολυμπιακός Κυμίνων 1 – 1. Κόστισαν οι τραυματισμοί στη Νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Ολυμπιακό. – βίντεο – δηλώσεις προπονητών

Σταύρωσαν τα ξίφη τους η γηπεδούχος Νίκη Αγκαθιάς και ο Ολυμπιακός Κυμίνων, δύο από τις νεοφώτιστες ομάδες που αγωνίζονται φέτος στον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής κατηγορίας. Ήταν ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, το πρώτο της Αγκαθιάς ως γηπεδούχος, που κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν αμείωτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Σε γενικές γραμμές πάντως, το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, αν και σημαντικό ρόλο σίγουρα έπαιξαν οι τέσσερις (!) αναγκαστικές αλλαγές των γηπεδούχων λόγω τραυματισμών.

Με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει ταχύτατα στις δύο περιοχές άρχισε το παιχνίδι και τους γηπεδούχους σιγά σιγά να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία προσπαθώντας να ανοίξουν το σκορ. Γεγονός που κατάφεραν στο 26΄ με τον Σούκια, που εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού και την άστοχη έξοδο του Μπαϊμάκη και από κοντά με ψύχραιμο σουτ έγραψε το 1-0. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με σχετική ισορροπία, δίχως όμως τις κλασικές ευκαιρίες ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στην επανάληψη, με την ομάδα όμως των Κυμίνων να βγαίνει πιο συχνά στις αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενη και τις δύο αναγκαστικές αλλαγές των Λαζόπουλου και Τριανταφυλλίδη που αντικαταστάθηκαν στο 17΄ και 21΄ του πρώτου μέρους αντίστοιχα. Στο 58΄ και σε μια στατική φάση, τα Κύμινα κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Μαραζίδης με έξυπνη εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Τόλιου, αιφνιδιάζοντας τον έμπειρο γκολκίπερ της Αγκαθιάς και ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στα υπόλοιπα λεπτά το ματς έγινε πλέον ρώσικη ρουλέτα, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν λυσσαλέα τη νίκη. Η κακοδαιμονία των τραυματισμών συνέχισε να χτυπά την Αγκαθιά, αφού ο Σταύρος Κωστογλίδης προχώρησε μοιραία σε ακόμη δύο αναγκαστικές αλλαγές. Αντικαθιστάθηκαν ακόμη οι τραυματίες Σούκιας στο 61΄ και Γκιελοσάνι στο 87΄. Το 1-1 δεν άλλαξε παρ’ όλα αυτά μέχρι το τέλος, αφήνοντας ικανοποιημένους σε γενικές γραμμές και τους δύο αντιπάλους.

Την επόμενη (3η) αγωνιστική οι ασπρόμαυροι του Σταύρου Κωστογλίδη εκστρατεύουν στη δύσκολη έδρα του Αγροτικού Αστέρα, ενώ οι ερυθρόλευκοι του Γιώργου Νασιόπουλου θα επιδιώξουν το πρώτο τους τρίποντο στην έδρα τους απέναντι στον Ερμή Αμυνταίου.

Διαιτητής ο κ. Κατεριάδης, με βοηθούς τους κκ. Κεσίσογλου και Ταγκαλίδη, όλοι του συνδέσμου Πέλλας.

Νίκη Αγκαθιάς: Τόλιος, Γιαζιτζόγλου, Ρογγότης, Λιόλιος, Αβραμόπουλος, Λαζόπουλος (17΄ Κίτσας Ε), Χατζόπουλος, Γκελοσάνι (87΄ Κοσταγιάνι), Γιαννόπουλος, Σούκιας (61΄ Κίτσας Ευγ), Τριανταφυλλίδης (21΄ Σιδηρόπουλος).

Ολυμπιακός Κυμίνων: Μπαϊμάκης, Τοπαλίδης (53΄ Νερσεσιάν), Πολιανίδης, Τσακίρης, Μεσιαρής (83΄ Γιάντσος), Λυγερός, Αμανατίδης (72΄ Καμπέρι), Ρακαβίνας, Θεοδωρίδης, Γανωτάκης, Τρικαλινός (51΄ Μαραντίδης).

Δηλώσεις προπονητών:

AGA KYM 1 AGA KYM 2 AGA KYM 3 AGA KYM 4 AGA KYM 5 AGA KYM 6 AGA KYM 7 AGA KYM 8 AGA KYM 9 AGA KYM 10 AGA KYM 11 AGA KYM 12 AGA KYM 13 AGA KYM 14 AGA KYM 15 AGA KYM 16 AGA KYM 17 AGA KYM 18 AGA KYM 19 AGA KYM 20 AGA KYM 21 AGA KYM 22 AGA KYM 23 AGA KYM 24 AGA KYM 25 AGA KYM 26 AGA KYM 27 AGA KYM 28 AGA KYM 29 AGA KYM 30 AGA KYM 31 AGA KYM 32 AGA KYM 33 AGA KYM 34 AGA KYM 35 AGA KYM 36 AGA KYM 37 AGA KYM 38 AGA KYM 39 AGA KYM 40 AGA KYM 41 AGA KYM 42 AGA KYM 43 AGA KYM 44 AGA KYM 45

Προηγούμενο άρθροΟλυμπιακός Λουτρού – Δόξα Λιανοβεργίου 2 – 0. Πρώτο τρίποντο για τον Ολυμπιακό. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΜακεδονικός – Βέροια 2-1. Αδίκησε τον εαυτό της η Βέροια. Μεγάλη νίκη για τον Μακεδονικό. – Βίντεο – Φώτο