Μελιτέας Μελίτης – Βέροια 0-4. Μόνη πρώτη η «Βασίλισσα» με εύκολη επικράτηση – Βίντεο – Φώτο

Με σπασμένα τα φρένα συνεχίζει η «Βασίλισσα» η οποία πέρασε και από την Μελίτη επικρατώντας του τοπικού Μελιτέα με 0-4.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη έχει πάρει για τα καλά μπρος και δεν σταματιέται με τίποτα, καθώς σήμερα σημείωσε την δέκατη συνεχόμενη νίκη της και σε συνδιασμό με την εκτός έδρας ισοπαλία του Άρη Παλαιοχωρίου με τον Αγροτικό Αστέρα Ευόσμου, πέρασε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, δύο βαθμούς πάνω από τον Άρη Παλαιοχωρίου έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.  Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και καθάρισαν εύκολα το σημερινό παιχνίδι  χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν ιδιαίτερα , ενώ ο Σάκης Θεοδοσιάδης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει και κάποιους βασικούς όπως ο Ταΐρης(έχει και 6 κίτρινες) για να τους έχει φρέσκους για την δύσκολη εβδομάδα που έρχεται, όπου θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη εκτός έδρας τα Γιαννιτσά, ενώ την Κυριακή υποδέχεται τον Εδεσσαϊκό.

Το  πρώτο γκολ για την «Βασίλισσα» πέτυχε στο 13’ ο Τσικόπουλος ο οποίος αφού δέχθηκε μεταβίβαση από τον Κανούλα με δεξί δυνατό σουτ  έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μπερμπεριδη διαμορφώνοντας τον δείκτη του σκορ σε 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 18’ ο Κανούλας έχασε μοναδικό τετ α τετ σουτάροντας πάνω στον τερματοφύλακα της Μελίτης. Στο 22’ ο Μουρατίδης με προβολή διπλασίασε τα τέρματα για την «Βασίλισσα» αφού προηγήθηκε ασθενής  απόκρουση του Μπερμπεριδη σε κεφαλιά του Τσικόπουλου, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν αλλά δύο τέρματα με τους Κανούλα στο 83’ που ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, πέναλτι που δόθηκε σε ανατροπή του Μυλωνά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στο 90’ με τον Σκαθαρούδη ο οποίος πραγματοποίησε κούρσα από τα αριστερά και μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί για τέταρτη φορά στα δίχτυα του Μπερμπερίδη.  Στο διάστημα του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι είχαν μια φλύαρη υπεροχή κατά διαστήματα, χωρίς όμως να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία του Κοντογουλίδη.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η Βέροια κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι και μαζί με αυτό και την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, ήθελαν αλλά δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα, σε μία ομάδα με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της «Βασίλισσας». Τέλος να αναφέρουμε ότι οι ποδοσφαιριστές της Βέροιας αγωνίσθηκαν στον αγώνα με μαύρο περιβραχιόνιο συμμετέχοντας στο πένθος για τον αδόκητο χαμό του 17χρονου ποδοσφαιριστή της ΑΕ Χαρίεσσας Χρήστου Πετρίδη, που άφησε χθες την τελευταία του πνοή στο νοσοκομείο Παπανικολάου , ενώ κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του παιχνιδιού.

Επόμενη αναμέτρηση για την Βέροια το αναβληθέν παιχνίδι  της 14ης αγωνιστικής με τα Γιαννιτσά το οποίο ορίστηκε να διεξαχθεί την Τετάρτη 20 Ιανουαρίου, ενώ ο Μελιτέας Μελίτης υποδέχεται τον ΠΑΟ Κουφαλίων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κος Μάντζιος με βοηθούς τους κ.κ Παπαδημητρίου, Τσάντα.

Μελιτέας Μελίτης

Μπερμπερίδης, Αγγέλου, Γεωργιάδης(86’ Κυριακόπουλος), Γιώσης, Κεσίδης, Μπάτμας, Μωυσιάδης(58’ Ντώνος), Παπασωτηρίου(81’ Ζώχιος), Ρωμαίος, Σοβισλής, Τσώτσος (86’ Γεωργόπουλος).

Βέροια

Κοντογουλίδης, Μούχαλης, Κυριακίδης, Μουρατίδης, Μαραγκός(86’ Ζούρκος), Μπακάλης, Βεργώνης, Μπλέτσας (78’ Παπουτσίδης), Κανούλας, Χαντζάρας(64’ Μυλωνάς), Τσικόπουλος(73’ Σκαθαρούδης).

Δηλώσεις προπονητών στο βίντεο:

MELIT BER 0 MELIT BER 1 MELIT BER 2 MELIT BER 3 MELIT BER 4 MELIT BER 5 MELIT BER 6 MELIT BER 7 MELIT BER 8 MELIT BER 9 MELIT BER 10 MELIT BER 11 MELIT BER 12 MELIT BER 13 MELIT BER 14 MELIT BER 15 MELIT BER 16 MELIT BER 17 MELIT BER 18

Προηγούμενο άρθροΝίκη Αγκαθιάς – ΠΟ Τρίγλιας 3-0. Σε φουλ φόρμα η Αγκαθιά. Με αμυντικά κενά η Τρίγλια. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΜελίκη: Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Τετράθλου από τον ΑΣ “Ανάληψη” – βίντεο – φωτό