Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας – Θύελλα Σταυρού 4 – 0. Υγιεινός περίπατος του Μέγα. – βίντεο – φωτό

Εύκολα όπως αναμενόταν, ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Θύελλας Σταυρού, συνεχίζοντας την προσπάθειά του να αναρριχηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας της Α ΕΠΣ Ημαθίας.

Το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος της ομάδας του Βασίλη Αργυρίου, που αυξομειώνοντας όποτε ήθελε τον ρυθμό έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Σκόραρε τέσσερις φορές, χάνοντας ακόμα ένα τσουβάλι γκολ για να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη νίκη της. Η νεανική ομάδα του Χρήστου Ζαρογιάννη αγωνίστηκε φιλότιμα προσπαθώντας να κάνει το παιχνίδι της, αλλά η διαφορά κλάσης απέναντι τον αντίπαλό της ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής.

Φάσεις και γκολ:

Στο 2΄ σουτ του Έξαρχου απόκρουσε ο Αποστολίδης και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ίδιος έχασε τετ α τετ από τα δύο μέτρα σουτάροντας άουτ. Άλλες τρεις καλές ευκαιρίες έχασε ο Μάριος Αργυρόπουλος στο επόμενο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο ίδιος παίκτης στο 24΄ και στο 25΄ έχασε κλασικές ευκαιρίες για γκολ μπροστά από το τέρμα του Αποστολίδη. Στο 29΄ έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους με τον Έξαρχο που δέχτηκε την ωραία σέντρα του Αργυρόπουλου, στοπάρισε υποδειγματικά και εκτέλεσε από κοντά τον Αποστολίδη. Στο 32΄ ο Αχιλλέας Μυλωνάς δεν πρόλαβε να βάλει από κοντά την προβολή για να σκοράρει, στην πρώτη καλή στιγμή της Θύελλας. Στο 36΄ ο Ευαγγελόπουλος απόκρουσε το σουτ του Μελιόπουλου εκτός περιοχής. Η συνεργασία Αργυρόπουλου-Έξαρχου συνεχίστηκε και στο 37΄ από φάουλ του πρώτου, η κεφαλιά του δεύτερου τράνταξε το κάθετο δοκάρι του Αποστολίδη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ πριν βγει το ημίχρονο. Ο Αργυρίου εκτέλεσε χαμηλά το κόρνερ, η μπάλα πέρασε στη μικρή περιοχή και ο Σερασκιέρης από κοντά με το κεφάλι έγραψε εύκολα το 2-0.

Ημίχρονο 2-0.

Στην επανάληψη ο Βασίλης Αργυρίου ξεκίνησε με μία αναγκαστική αλλαγή, με τον Τσακαλίδη να παίρνει τη θέση του Αργυρόπουλου που στην ανάπαυλα ένιωσε αδιαθεσία. Στην πρώτη αξιόλογη φάση έγινε το 3-0, με δυνατό σουτ του Έξαρχου από το ύψος της περιοχής. Στο 66΄ η Θύελλα έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει, με τον Ευαγγελόπουλο να βγάζει εντυπωσιακά το πλασέ του Πέτγαζλη από θέση τετ α τετ. Στο 74΄ ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους, με ένα εντυπωσιακό γκολ, προϊόν της συνεργασίας του Τριανταφυλλόπουλου με τον Έξαρχο, με τον νεαρό παίκτη του Μέγα να μπαίνει με τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Τελικό 4-0.

Διαιτητής ο κ. Κελεσίδης, βοηθοί οι κ.κ. Παζαρτζικλής και Νησελίτης.

Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας (Αργυρίου): Ευαγγελόπουλος, Συμπεθέρης (64΄ Μουστάκας), Τζάνι, Τουλουμτζής, Αργυρίου, Σερασκιέρης, Σακελάρης, Αργυρόπουλος (46΄ Τσακαλίδης), Τηλκερίδης (64΄ Καφετζής), Ράμα (64΄ Τριανταφυλλόπουλος), Έξαρχος.

Θύελλα Σταυρού (Ζαρογιάννης): Αποστολίδης, Θυμιόπουλος. Μυλωνάς Α., Παπαδόπουλος Δ. (27΄ Πασχαλίδης), Ντινόπουλος, Δαουκόπουλος, Μελιόπουλος (75΄ Πελεκίδης), Παπαδόπουλος Κ. (75΄ Αντωνιάδης), Μυλωνάς Αχ., Μπακάλης (59΄ Πέτγαζλης).

AG MAR STAY 1 AG MAR STAY 2 AG MAR STAY 3 AG MAR STAY 4 AG MAR STAY 5 AG MAR STAY 6 AG MAR STAY 7 AG MAR STAY 8 AG MAR STAY 9 AG MAR STAY 10 AG MAR STAY 11 AG MAR STAY 12 AG MAR STAY 13 AG MAR STAY 14 AG MAR STAY 15 AG MAR STAY 16 AG MAR STAY 17 AG MAR STAY 18 AG MAR STAY 19 AG MAR STAY 20 AG MAR STAY 21 AG MAR STAY 22 AG MAR STAY 23 AG MAR STAY 24 AG MAR STAY 25 AG MAR STAY 26 AG MAR STAY 27 AG MAR STAY 28 AG MAR STAY 29 AG MAR STAY 30 AG MAR STAY 31

Προηγούμενο άρθροΑγροτικός Αστήρ Πλατέος – Ολυμπιακός Νάουσας 6-2. Κέρδισε βαθμούς, ηρεμία και χρόνο – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΑστέρας Τριποτάμου – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 0-1. Πέρασε και από τον Τριπόταμο και συνεχίζει – Βίντεο