![14591865_1173755249359082_6503555643071733891_n](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/10/14591865_1173755249359082_6503555643071733891_n-696x522.jpg)
Η μεγάλη εθνική επέτειος του ΟΧΙ της 28ης Οκτωβρίου 1940, τιμήθηκε με περηφάνια και επισημότητα και στην ΤΚ Τρικάλων, με ιερή δοξολογία το πρωί και ακολούθως μαθητική παρέλαση.
Ο τοπικός πληθυσμός των Τρικάλων τίμησε με την παρουσία του τις εορταστικές εκδηλώσεις, ενώ από πλευράς επισήμων παρέστησαν: ο πρόεδρος της Α/θμιας σχολικής επιτροπής του Δ. Αλεξάνδρειας κ. Μόσχος Κυτούδης, ο δημοτικός σύμβουλος κ. Γιάννης Κιρκιλιανίδης και η πρόεδρος της ΤΚ Τρικάλων και εκπαιδευτικός, κα Μαρία Παπαϊωαννίδου.