![ΠΛΑ-ΠΟΝΤ-ΠΑΡΑΚΑ-(1)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2019/05/ΠΛΑ-ΠΟΝΤ-ΠΑΡΑΚΑ-1-696x391.jpg)
Το εθιμικό Παρακάθ του Συλλόγου Ποντίων Πλατέος έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου 11 Μαΐου, στις εγκαταστάσεις του Συλλόγου ΟΙ ΚΟΜΝΗΝΟΙ στο Πλατύ.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Πολύς ο κόσμος, όμορφη ατμόσφαιρα και εξαιρετικές οι ερμηνείες των Βαγγέλη Παυλίδη, Νίκου Σαββίδη και Άκη Σασκαλίδη. Έπαιξαν νταούλι ο Δημήτρης Ουσταμπασίδης, κλαρίνο ο Δημήτρης Μπουφαζάνης και λύρα οι Σωκράτης Μουρατίδης και Στέλιος Σαββουλίδης. Παραβρέθηκαν οι υποψήφιοι δήμαρχοι Αλεξάνδρειας Μιχάλης Χαλκίδης και Κώστας Ναλμπάντης με συνοδεία συνεργατών τους, ο πρόεδρος του ΟΠΑΚΟΜ Σάκης Παντόπουλος, ο αντιδήμαρχος Στέφανος Δριστάς και ο πολιτευτής της Νέας Δημοκρατίας Τάσσος Μπαρτζώκας.