![DSC09397](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2017/09/DSC09397-696x391.jpg)
Πραγματοποιήθηκε και φέτος όπως κάθε χρόνο, η καθιερωμένη εκδήλωση Θεολόγεια, εις μνήμη της Μεταστάσεως του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Σήμερα, παραμονή της εορτής, στον ομώνυμο Ιερό Ναό στο Νησέλι, τελέστηκε πανηγυρικός Εσπερινός και Περιφορά της Ιερής Εικόνας.
Στη συνέχεια, στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας, έλαβε χώρα η προγραμματισμένη χορευτική εκδήλωση που παραδοσιακά διοργανώνει ο τοπικός Πολιτιστικός Σύλλογος Νησελίου.
Προσκεκλημένοι Σύλλογοι για φέτος και με σειρά εμφάνισης ήταν:
Ο Σύλλογος Ανατολικορωμυλιωτών Κορινού Πιερίας και ο Εκπολιτιστικός Σύλλογος Σκεπαστού Καλαβρύτων Αχαΐας. Ο οικοδεσπότης Πολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Νησελίου έκανε την έναρξη με το παιδικό του τμήμα, ενώ αυτό των ενηλίκων έριξε την αυλαία της φετινής άκρως επιτυχημένης εκδήλωσης.