Βέροια – Ροδοχώρι 2-0. Στον τελικό η “Βασίλισσα” με δύο γκολ στην επανάληψη. – βίντεο – φωτό

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά  ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με δύο γκολ στην επανάληψη η Βέροια πήρε τη νίκη απέναντι στον ΓΑΣ Ροδοχωρίου, ανατρέποντας την ήττα του πρώτου αγώνα (0-1) και εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στον τελικό του κυπέλλου Ημαθίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη φλύαρη υπεροχή στο πρώτο μισό του αγώνα, δίχως να καταφέρουν να γίνουν απειλητικοί πλην μίας σπουδαίας φάσης στο 6′, όταν ο Μεληκιώτης σούταρε άουτ σε κενή εστία! Το Ροδοχώρι φέρνοντας τον ρυθμό στα μέτρα του απείλησε δύο φορές λίγο πριν βγει το ημίχρονο. Ο Μπλατσιώτης όμως, με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις στο 42′ και 43′ κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Στην επανάληψη ο Σάκης Θεοδοσιάδης βλέποντας το αγωνιστικό αδιέξοδο έριξε στον αγώνα τα “βαριά” χαρτιά του Κανούλα, Σκαθαρούδη και Βεργώνη. Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και στο 55′ ήρθε το πρώτο γκολ. Από κόρνερ του Σκαθαρούδη ο Ζούρκος σηκώθηκε αφύλακτος και με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Η πίεση της Βέροιας συνεχίστηκε για το δεύτερο γκολ που θα σήμαινε και πρόκριση, αλλά με σχετικό άγχος ενώ το Ροδοχώρι στο διάστημα αυτό αμυνόταν αποτελεσματικά. Στο 82′ και εντελώς αναπάντεχα έγινε το 2-0. Ένα πλάγιο άουτ υποδείχθηκε αρχικά υπέρ του Ροδοχωρίου από τον α’ βοηθό Καραγκιζόπουλο. Ο διαιτητής Καραντώνης παίρνοντας πάνω του την απόφαση το υπέδειξε υπέρ της Βέροιας, με τους γηπεδούχους να το εκτελούν γρήγορα και τον Κανούλα τελικό αποδέκτη να σκοράρει με κεφαλιά γράφοντας το 2-0.

Διαιτητής ο κ. Καραντώνης, βοηθοί οι κ.κ. Καραγκιζόπουλος και Χαλατζιούκας.

Βέροια (Θεοδοσιάδης): Μπλατσιώτης, Ζούρκος, Τσιότρας, Μαραγκός, Μουρατίδης, Σοφιανίδης (46′ Βεργώνης), Καράμπελας (46′ Κανούλας), Παπουτζίδης (61′ Μπλέτσας), Τρούπκος (46′ Σκαθαρούδης), Μυλωνάς, Μεληκιώτης.

ΓΑΣ Ροδοχωρίου (Κερλίδης): Ιωακειμίδης, Καρυπίδης (41′ Βούλγαρης), Κοτζαχρήστος, Παπαδόπουλος Ν., Μαγγίζης, Μπρέγκου, Ρίσσου, Πατατούκας, Νίκου (65′ Παπαδόπουλος Δ.), Ουέλιγκτον (76′ Σακελάρης), Λίπε (46′ Φραγγής).

ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 1 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 2 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 3 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 4 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 5 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 6 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 7 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 8 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 9 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 10 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 11 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 12 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 13 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 14 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 15 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 16 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 17 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 18 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 19 ΒΕΡ ΡΟΔΟΧ 20

Προηγούμενο άρθροΤρίκαλα – Αγκαθιά: Οριστική διακοπή στο 35′ λόγω γενικής σύρραξης. – βίντεο – φωτό.
Επόμενο άρθροΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ: Εναέρια μέσα και ισχυρές επίγειες δυνάμεις της Πυροσβεστικής επιχειρούν στη Στροφυλιά