Βέροια – Λεβαδειακός 3 – 0. Με τη στόφα της “Βασίλισσας”! – βίντεο – φωτό

Με τον αέρα μεγάλης ομάδας και κόντρα στα προγνωστικά, η Βέροια επικράτησε δίκαια 3-0 του Λεβαδειακού για την 4η φάση του κυπέλλου Ελλάδας, ενθουσιάζοντας κατά διαστήματα με την απόδοσή της. Με δεδομένο τον νοκ άουτ αγώνα, η “Βασίλισσα” προκρίθηκε στην επόμενη φάση όπου θα μπουν στην κληρωτίδα πλέον και ομάδες της Σούπερ Λιγκ σε διπλούς αγώνες.

Οι συνθήκες δεν ήταν και οι ιδανικότερες για να παιχθεί όμορφο ποδόσφαιρο στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας, καθώς μία ώρα πριν την έναρξη του αγώνα και σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του έβρεχε καταρρακτωδώς. Παρά όμως το βαρύ τερέν, στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις, χωρίς όμως κάποια απ’ αυτές να ανοίξει το σκορ. Η “συνταγή” του Σάκη Θεοδοσιάδη με την επικίνδυνη τριπλέτα Κανούλα-Σιμόνι-Χαντζάρα μπροστά και τους Βεργώνη, Πέντα και Πολύζο να δίνουν πολύτιμη βοήθεια από πίσω, έδωσε τις καίριες λύσεις. Εξίσου πολύτιμα και τα ανεβάσματα των ακραίων μπακ Μουχάλη και Πεταυράκη, ενώ μαζί με τους έμπειρους Μαραγκό και Στάμου πήραν “άριστα” και στα ανασταλτικά τους καθήκοντα.

Σίγουρα σοβαρό ελαφρυντικό για τους φιλοξενούμενους του Δημήτρη Σπανού ήταν οι αρκετές απουσίες παικτών που απουσίαζαν για διάφορους λόγους. Στο πρώτο ημίχρονο οι Βοιωτοί δημιούργησαν κάποιους ευκαιρίες, αν και ο γκολκίπερ Κοκκαλάς έκανε δύο σωτήριες αποκρούσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στην επανάληψη παρουσίασαν μέτριο πρόσωπο, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία.

Μόλις στο 1΄ ο Κοκκαλάς απόκρουσε σωτήρια τετ α τετ του Κανούλα. Η απάντηση των πράσινων ήρθε στο 9΄, όταν ο Ιωαννίδης έπειτα από κόντρα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βοσνιάδη και έπιασε το σουτ ψηλά άουτ. Στο 19΄ ο Κοκκαλάς επιστράτευσε τα ρεφλέξ του, αποκρούοντας στη γωνία το δυνατό σουτ του Χαντζάρα. Στο 31΄ ο Πεταυράκης έσωσε σίγουρο γκολ, αποκρούοντας πάνω από τη γραμμή την κοντινή προβολή του Ιωαννίδη. Στο 37΄ ο Κανούλας έκλεψε από τον Φυτανίδη και έβγαλε πάσα στον Πέντα, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 37΄ από κόρνερ του Κοζορώνη ο Λιάγκας με κοντινή προβολή παρά λίγο να σκοράρει.

Ημίχρονο 0-0.

Η πρώτη σπουδαία φάση της επανάληψης ήταν και το 1-0 για τη Βέροια. Στο 54΄ ο Σιμόνι αφού άλλαξε τη μπάλα με τον Βεργώνη έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να γλιστράει από τα χέρια του Κοκκαλά και να καταλήγει στα δίχτυα. Η Βέροια απείλησε ξανά στο 56΄, το σουτ του Κανούλα όμως απόκρουσε ο Κοκκαλάς. Στο 61΄ η “Βασίλισσα” διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πέντα, που πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Κοκκάλα και σκοράρε εύκολα από κοντά. Στο 65΄ ο Κανούλας σε θέση αμυνόμενου αυτή τη φορά απομάκρυνε πάνω από τη γραμμή της εστίας του την σέντρα-σουτ του Συμελίδη. Στο 71΄ ο θρίαμβος της Βέροιας ολοκληρώθηκε με το τρίτο γκολ. Ο Βεργώνης με μαγική σαραντάρα μπαλιά έβγαλε μόνο του τον Πασά, που πλάσαρε υποδειγματικά γράφοντας 3-0. Το ματς ολοκληρώθηκε με ένα επικίνδυνο σουτ του Μπλέτσα που πέρασε άουτ.

Τελικό 3-0.

Διαιτητής ο κ. Ζαμπαλάς (Ηπείρου), βοηθοί οι κ.κ. Λιόντος (Ηπείρου) και Φαλτάκας (Γρεβενών).

Βέροια (Θεοδοσιάδης): Βοσνιάδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Στάμου, Μαραγκός, Πολύζος, Βεργώνης (74΄ Μπλέτσας), Πέντα (78΄ Ζούρκος), Χαντζάρας (68΄ Πασάς), Κανούλας, Σιμόνι.

Λεβαδειακός (Σπανός): Κοκκαλάς, Αργυρόπουλος, Παντελίδης, Λιάγκας, Φυτανίδης, Μητρόπουλος, Κοζορώνης (66΄ Μακρής), Συμελίδης, NGong (66΄ Χατζηλάμπρος), Ορφανίδης (46΄ Καστιγιόν), Ιωαννίδης.