Βέροια – ΑΠΕ Λαγκαδά 2-1. Κέρδισε και ετοιμάζεται για τον πόλεμο με τον «Άρη» – Βίντεο – φωτο

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα η «Βασίλισσα» επί της ΑΠΕ Λαγκαδά με 2-1 και σκαρφάλωσε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Νίκη Αγκαθιάς και την ΠΟ Τρίγλιας.

Έτσι εκπληρώθηκε κατά το ήμισυ ο στόχος της που είναι να κερδίσει τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια εντός έδρας με Λαγκαδά και Άρη Παλαιοχωρίου για να βρεθεί σε απόσταση βολής από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το μεγάλο στοίχημα λοιπόν για την «Βασίλισσα» είναι ο αγώνας της προσεχούς Κυριακής με τον Άρη Παλαιοχωρίου που σήμερα κέρδισε εντός έδρας τον Αλμωπό Αριδαίας με 2-1 και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 6 βαθμούς διαφορά από την Νίκη Αγκαθιάς, την Βέροια και την ΠΟ Τρίγλιας.

Η Βέροια έπαιξε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε αρκετές φάσεις και το εύρος του σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κάτω από τα δοκάρια τους έναν πολύ καλό τερματοφύλακα όπως είναι ο Σάββας Ταταρίδης. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 13’ με ωραίο δεξί διαγώνιο σουτ ο Μπλέτσας μετά από λάθος διώξιμο με κεφαλιά του Βόσδου. Στο 19’ ο Αλμύρας έφυγε μόνος του από αριστερά και με δεξί πλασέ νίκησε τον Μπλατσιώτη διαμορφώνοντας το δείκτη του σκορ σε 1-1. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν κέρδισαν μπάλες και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ ο αρχηγός Αλέξανδρος Βεργώνης έδωσε την πρωτοπορία στην «Βασίλισσα» στο 35’, αφού εκμεταλλεύτηκε σέντρα από αριστερά του Λεφίδη στόπαρε με το στήθος και με ωραίο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξιό γαμα του Ταταρίδη. Ημίχρονο 2-1.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις με τους Αλμύρα στο 50’, Πολυζωΐδη στο 57’, Ζαφναφέρη στο 63’ και 69’. Από την άλλη η «Βασίλισσα» είχε μια καλή ευκαιρία με τον Μυλωνά στο 68’ και τον Χατζάρα στο 70’ ενώ ο Ταταρίδης πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα στο 78’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καράμπελα πέφτοντας στην αριστερή του γωνία διώχνοντας την μπάλα κόρνερ. Λίγο πριν οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Αλμύρα από τον Μπακάλη ο διαιτητής όμως έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Λίγο πριν τη λήξη στις καθυστερήσεις, ο διαιτητής απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Σαμουηλίδη για διαμαρτυρία .

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η Βέροια κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι δημιούργησε φάσεις, εμφάνισε όμως προβλήματα στην αμυντική λειτουργία και έκανε αχρείαστα λάθη πράγμα που παραδέχτηκε και ο τεχνικός της Σάκης Θεοδοσιάδης. Το ευχάριστο είναι ότι στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Άρη Παλαιοχωρίου ο Σάκης Κανούλας θα είναι στη διάθεση του προπονητή των γηπεδούχων, ένας ποδοσφαιριστής που η απουσία του ήταν αισθητή στο σημερινό παιχνίδι. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση δημιούργησαν ευκαιρίες και βάσει της σημερινής τους απόδοσης έδειξαν ότι έχουν θέση στην κατηγορία.

Διαιτητής ο κος Κουκούλης με βοηθούς τους κ.κ Καραγιάννη, Κοτούμπα.

Βέροια

Μπλατσιώτης, Μούχαλης, Λεφίδης(83’ Κυριακίδης), Μουρατίδης(46’ Καράμπελας), Μαραγκός, Μπακάλης, Βεργώνης, Μπλέτσας(73’ Σκαθαρούδης), Μυλωνάς, Τσικόπουλος(58’ Ιωάννου), Χατζάρας.

ΑΠΕ Λαγκαδά

Ταταρίδης, Χατζηλιάδης, Ανδρεάδης, Βόσδου, Χατζηαθανασίου, Σαμουλίδης, Πολυζωΐδης, Καραγκούνης(61’ Συμεωνίδης), Ταχματζίδης, Κυζυρίδης(55’ Ζαζναφέρης), Αλμύρας.

Συνέντευξη προπονητών στο βίντεο:

ΒΕΡ ΛΑΓ 1 ΒΕΡ ΛΑΓ 2 ΒΕΡ ΛΑΓ 3 ΒΕΡ ΛΑΓ 4 ΒΕΡ ΛΑΓ 5 ΒΕΡ ΛΑΓ 6 ΒΕΡ ΛΑΓ 7 ΒΕΡ ΛΑΓ 8 ΒΕΡ ΛΑΓ 9 ΒΕΡ ΛΑΓ 10 ΒΕΡ ΛΑΓ 11 ΒΕΡ ΛΑΓ 12 ΒΕΡ ΛΑΓ 13 ΒΕΡ ΛΑΓ 14 ΒΕΡ ΛΑΓ 15 ΒΕΡ ΛΑΓ 16 ΒΕΡ ΛΑΓ 17 ΒΕΡ ΛΑΓ 18 ΒΕΡ ΛΑΓ 19 ΒΕΡ ΛΑΓ 20 ΒΕΡ ΛΑΓ 21 ΒΕΡ ΛΑΓ 22 ΒΕΡ ΛΑΓ 23 ΒΕΡ ΛΑΓ 24 ΒΕΡ ΛΑΓ 25

Προηγούμενο άρθροΕδεσσαϊκός – Νίκη Αγκαθιάς 0-0. Μια Νίκη που δεν χάνει πουθενά! – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ: Ο Πούτιν και η Μέρκελ απήλαυσαν λουκάνικα και χαβιάρι στο πρωινό εργασίας