Τρίκαλα – Ποσειδών Μηχανιώνας 2-2. Μεγάλη εμφάνιση. Χρυσός βαθμός – Βίντεο-Φώτο

Ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την σωτηρία του έκανε σήμερα ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων , καθώς με το ισόπαλο 2-2 απέναντι στον Ποσειδώνα Μηχανιώνας έβαλε γερά θεμέλια παραμονής στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Ρεπορτάζ: Νίκος Λιολιόπουλος

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του παιχνιδιού οι αδελφοί Κοπάτσι με τον Άλντι να σερβίρει και τον Άλεξ να εκτελεί στις δύο φάσεις που οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα στο 10′ και στο 49′. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αφότου οι γηπεδούχοι άνοιξαν το  σκορ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο πολύ καλός και σήμερα Ξανθόπουλος.

Ένα γκολ που έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους οι οποίοι είδαν για δεύτερη φορά την εστία τους να παραβιάζεται στο 30′ με τον Δεληζάνο,  που εκμετάλλευτηκε μεταβίβαση του Ξανθόπουλου και με αριστερό σουτ έδωσε την πρωτοπορία στην ομάδα του. Σκορ ημιχρόνου 1-2. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παιχνίδι και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 49’ με τον Αλεξ Κοπάτσι  να χρίζεται για δεύτερη φορά σκόρερ, μετά από εξαιρετική μεταβίβαση του αδελφού του. Στην συνέχεια πήραν τα ηνία του παιχνιδιού προσπάθησαν να πετύχουν τρίτο γκολ αλλά τελικά οι προσπάθειες τους δεν καρποφόρησαν.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο, ενώ θα πρέπει να σταθούμε στην πολύ καλή εμφάνιση των γηπεδούχων, κυρίως  στην επανάληψη  οι οποίοι κυνήγησαν μέχρι τέλους το τρίποντο, αφήνοντας ικανοποιημενους τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν σήμερα στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας.  Επόμενο παιχνίδι για τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων η εκτός έδρας με τον Θερμαϊκό Θέρμης,  ενώ ο Ποσειδών Μηχανιώνας υποδέχεται τους Πειρατές.

Διαιτητής ο κος Δραγούσης με βοηθούς τους κ.κ Χαραλαμπόπουλο, Μαυρίδη

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων(Πρίντζιος)

Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Κιρκιλιανίδης, Τσιρίδης, Πέικος, Αβραμόπουλος, Σωτηράκης (90’ Πίκος), Περπερίδης (65’ Χατζόπουλος Ν.), Κοπάτσι Αλεξ (85’ Κατράνας), Κοπάτσι Αλντι (65’ Λίτσι). Κίτσας (90’ Δελιόπουλος).

Ποσειδώνας Μηχανιώνας(Αμανατίδης)

Συλλέκτης, Γιαννούσης, Δεληζάνος (75’ Τραχανάς), Λαγόντσος, Χριστοδουλίδης, Βασαΐτης, Χατζηβασιλειάδης (80’ Αναγνώστης), Δημητρακόπουλος (80’ Αζούδης), Τοπούζης, Πασσαλής (60’ Μπλάτζιος), Ξανθόπουλος.

Δείτε τον αγώνα όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το emvolos.gr:

Δηλώσεις προπονητών Γιάνη Γυριχίδη και Δημήτρη Χριστοφορίδη στο βίντεο:

TRI MIX 4 TRI MIX 5 TRI MIX 6 TRI MIX 7 TRI MIX 8 TRI MIX 9 TRI MIX 10 TRI MIX 11 TRI MIX 12 TRI MIX 13 TRI MIX 14 TRI MIX 15

Προηγούμενο άρθροΝίκη Αγκαθιάς- ΑΣ Γιαννιτσά 0-1. Οδυνηρή ήττα για την Αγκαθιά, σπουδαίο διπλό των Γιαννιτσών. βίντεο – δηλώσεις προπονητών
Επόμενο άρθροΒΕΡΟΙΑ ΝΠΣ για διαιτησία Σιντόρη: “Τέτοιες διαιτησίες όχι μόνο δεν βοηθούν το ποδόσφαιρο να πάει μπροστά αλλά το γυρίζουν χρόνια πίσω”