Τρίκαλα-Διαβατός 3-0 – Ζωγράφος-Γκόγκιτς έλυσαν τον “Γόρδιο δεσμό”!! (βίντεο)

Σκληρό καρύδι αποδείχτηκε για μία περίπου ώρα ο Ατρόμητος Διαβατού απέναντι στο φαβορί, τον γηπεδούχο Μ. Αλέξανδρο Τρικάλων. Χρειάστηκε να επιστρατευτεί η αναμφισβήτητη ποιότητα κάποιων παικτών των Τρικάλων, για να απλοποιηθεί μετέπειτα η εξέλιξη του παιχιδιού για τους πράσινους.

dsc02859
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τρικάλων

Με τη σέντρα σχεδόν, μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα, με τον Κίτσα να αστοχεί σε κεφαλιά εξ επαφής. Στο 7′ ο Ιωακειμίδης αντέδρασε σωτήρια βγάζοντας τη μπάλα πάνω από τη γραμμή, έπειτα από ψηλοκρεμαστό σουτ του Παπαδόπουλου από το κέντρο σχεδόν του γηπέδου. Ήταν και η μοναδική μεγάλη ευκαιρία του Διαβατού σε όλο τον αγώνα.

Ακολούθησε μέχρι το τέλος ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, που παρά τις δύο ακόμη καλές ευκαιρίες του Κίτσα, δεν άλλαξαν το σκορ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μέγας Αλέξανδρος αύξησε την πίεση και τον ρυθμό, αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι.

Τη λύση έδωσε ο ηγέτης του κέντρου Χρήστος Ζωγράφος στο 58′, που με μία εκπληκτική κάθετη πάσα έδωσε την ευκαιρία στον Γ. Κίτσα να σκοράρει, πλασάροντας υποδειγματικά τον Μανιόπουλο.

dsc02858
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Διαβατού

Τα πράγματα στη συνέχεια απλοποιήθηκαν για τα Τρίκαλα, που δημιούργησαν αρκετές ακόμη ευκαιρίες, πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα. Με τον Σερμπίνη από κοντά το 2-0 στο 75′, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ποτουρίδης με φοβερό κεραυνό έξω από την περιοχή στο 82′.

Να σημειωθεί ότι στο 30′ τραυματίστηκε ο Πατατούκας και αποχώρησε με πρόβλημα στην ωμοπλάτη.

Διαιτητής ο κ. Λαζάρου και βοηθοί οι κκ. Ασβεστάρας και Χαλατζιούκας.

Μ.Αλέξανδρος Τρικάλων: Ιωακειμίδης, Τασίδης, Πετκάκης, Σερμπίνης, Συμπεθέρης, Ποτουρίδης, Ζωγράφος(78′ Κιρκιλιανίδης), Κίτσας, Κουκουράκης, Σούρλας(67′ Αθανασιάδης), Πατατούκας(30′ Νασούφι).

Ατρόμητος Διαβατού: Μανιόπουλος, Παγγούρας, Μουρατίδης, Δημητριάδης, Δαλήγγαρος, Λιολιόπουλος, Βοργιατζίδης(60′ Ντουραχίδης), Ζερδαλής, Παπαδόπουλος, Τζαέρι(40′ Συμεωνίδης), Αρβανιτίδης(50′ Κωστογλίδης).

Δείτε το βίντεο:

dsc02843dsc02844dsc02848dsc02850dsc02854dsc02858dsc02859dsc02865dsc03811dsc03818dsc03821dsc03833dsc03836dsc03927

Προηγούμενο άρθροΚεραυνός Επισκοπής – ΑΕ Αλεξάνδρειας – Δείτε τα 4 γκόλ του Α ημιχρόνου – Βίντεο (προρεπορτάζ)
Επόμενο άρθροΚεραυνός Επισκοπής – ΑΕ Αλεξάνδρειας 3-3. Από τα ματς που παρακαλάς να μην τελειώσει.. -( Βίντεο φώτο δηλώσεις Καφέ, Αργυρίου Σκούρα )