Ροδοχώρι – Τρίκαλα 4-3 στα πέναλτι (κ.α. 3-3) Θρίαμβος του Ροδοχωρίου, στο ματς της χρονιάς!!! (βίντεο-φωτό)

Το καλύτερο παιχνίδι της φετινής σεζόν ήταν αναμφισβήτητα το σημερινό ματς κυπέλλου ανάμεσα στον ΓΑΣ Ροδοχωρίου και τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων για τα προημιτελικά του κυπέλλου της ΕΠΣΗ. Ένα παιχνίδι κυριολεκτικά …«γεφύρι της Άρτας», αφού αναβλήθηκε λόγω χιονιού τρεις φορές!

Το αουτσάιντερ τελικά επικράτησε επί του μεγάλου αντιπάλου του με τον πλέον δραματικό τρόπο, στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-3. Ένα παιχνίδι που είχε δύο ανατροπές στο σκορ, παράταση και πέναλτι!

Ο αγώνας ξεκίνησε σε ένα σχετικά καλό αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στο γήπεδο δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με δυνατό σουτ του Κουκουράκη στο 28΄. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Μπουρδάνο, έπειτα από λάθος της άμυνας των πρασίνων.

DSC02108Ημίχρονο 1-1.

Ανατροπή του σκορ με το ξεκίνημα της επανάληψης με τον Τενεκετζή και 2-1 υπέρ του Ροδοχωρίου, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Ιωακειμίδη. Τα Τρίκαλα συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και να πιέζουν δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν με εκτέλεση πέναλτι του Κίτσα στο 65΄. Πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο γκολκίπερ Κασαπίδης, ανατρέποντας τον Ταταρίδη. Οι παίκτες των Τρικάλων συνεχίζοντας την πίεση κατάφεραν την ανατροπή σε 2-3 με νέο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κίτσας στο 82΄, έπειτα από χέρι αμυντικού του Ροδοχωρίου. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά ρισκάρισαν βγαίνοντας μαζικά στην επίθεση και δικαιώθηκαν με τον νεοεισελθόντα Πέτγαζλη να ισοφαρίζει σε 3-3!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τις δύο ομάδες να δείχνουν αρκετά κουρασμένες σε ένα αγωνιστικό χώρο που ήδη είχε επιβαρυνθεί αρκετά. Δύο μεγάλες ευκαιρίες έχασαν οι παίκτες του Ροδοχωρίου που φάνηκε να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους, όμως ο Ιωακειμίδης αντέδρασε σωστά και τις δύο φορές.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο έμπειρος γκολκίπερ του Ροδοχωρίου Γιώργος Κασαπίδης πραγματοποιώντας δύο αποκρούσεις έναντι μίας του Σωτήρη Ιωακειμίδη των Τρικάλων, χάρισε την πολύτιμη πρόκριση στην ομάδα του.

Τελικό σκορ στη διαδικασία των πέναλτι 4-3 υπέρ του ΓΑΣ Ροδοχωρίου.

Διαιτητής ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κκ. Παζαρτζικλή και Σαρηγιαννίδη.

Δείτε στα 3 βίντεο που ακολουθούν:

1. Στιγμιότυπα του κανονικού αγώνα και της παράτασης.
  2. Τη διαδικασία των πέναλτι, καθώς και την πρόβλεψη του Σάκη Λαγογιάννη!!!
  3. Δηλώσεις των προπονητών Γιώργου Ντάμτσιου, Δημήτρη Χαλκιά και του «ήρωα» των πέναλτι Γιώργου Κασαπίδη.

ΓΑΣ Ροδοχωρίου: Κασαπίδης, Κοτζαχρήστος, Τσίπης(86΄Πέτγαζλης), Τάσο, Τενεκετζής, Μπουρδάνος(57΄Μωυσίδης), Ρίσσου, Μαγγίζης(65΄Θεοδοσιάδης), Παρθενόπουλος, Μπρέγκου, Βούλγαρης.

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων: Ιωακειμίδης, Πετκάκης, Τασίδης, Ταταρίδης, Κουκουράκης, Ζωγράφος, Κίτσας, Αθανασιάδης (65΄Συμπεθέρης), Κουντουράς, Ραπτόπουλος (89΄Μηνούδης), Ποτουρίδης (77΄Κιρκιλιανίδης).