ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Τρίκαλα 2-3. Απέδρασε στο 89′ και πέρασε μόνος στην κορυφή! – βίντεο – φωτό

Ντέρμπι κορυφής που έσπαγε καρδιές έγινε απόψε στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, με τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων να αποδρά με το πολύτιμο διπλό επικρατώντας 3-2 του ΠΑΟΚ, με γκολ του Πέικου στο 89′ του αγώνα. Με τη νίκη τους αυτή τα Τρίκαλα πέρασαν στην κορυφή της βαθμολογίας, υποσκελίζοντας τον σημερινό τους αντίπαλο κατά 2 βαθμούς.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Λίγες ήταν οι φάσεις που χαρακτήρισαν το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν στο 14′, όταν από κόρνερ του Κουκουράκη ο Πέικος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Θεοδώρου. Δεν άργησε όμως να αντιδράσει ο ΠΑΟΚ, που με μία ακόμη στατική φάση έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κοντινή προβολή του Ανδρέα Μπουκλά  έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Νέο προβάδισμα σχεδόν αμέσως για τα Τρίκαλα, όταν ο Γιάννης Κιρκιλιανίδης με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ στο 25′ άφησε άγαλμα του Θεόδωρου και έγραψε το 1-2. Στο 29′ ο γκολκίπερ Αργυρόπουλος των Τρικάλων απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια το σουτ του Πετράι.

Σκορ ημιχρόνου 1-2.

Αποφασισμένος να ισοφαρίσει μπήκε στην επανάληψη ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ. Αφού πίεσε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου στο 58′ με ένα εκπληκτικό φάουλ του Μάριου Αργυρόπουλου. Στο 70′ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, όταν ο Χαρισούδης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Σιδηρόπουλου. Στο 76′ τα Τρίκαλα ζήτησαν πέναλτι, όταν από σουτ του Κιρκιλιανίδη η μπάλα κοντράρισε σε σώμα αμυνόμενου του δικεφάλου. Στο 82′ ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ντέρμπι θα έληγε ισόπαλο, στο 89′ ο Πέικος με πανομοιότυπο τρόπο όπως και στο πρώτο γκολ, έπειτα από κόρνερ του Κιρκιλιανίδη, σκόραρε με κεφαλιά χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Τελικό 2-3.

Διαιτητής ο κ. Σιδηρόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Σίπκα και Κεσίσογλου, όλοι του συνδέσμου Πέλλας.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας (Παγγούρας): Θεοδώρου, Κούκλας Α., Βουλγαρόπουλος (46′ Κίτσας Ε.), Μπουκλάς Γ. (55′ Φωτιάδης), Μπουκλάς Α., Καρατάσιος, Χαρισούδης, Κίτσας Ν. (90′ Ζωγράφος), Πετράι (74′ Λαδάς), Αργυρόπουλος, Κίτσας Γ.

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Βλάχος (90′ Κιρκιλιανίδης Η.), Τσιρίδης, Πέικος, Κιρκιλιανίδης Ι. (90′ Αναδολού), Ζησιόπουλος, Κουκουράκης, Ανδρίτσος (69′ Παπαδόπουλος Α.), Παρσόπουλος (90′ Τζιλόπουλος), Λίτσι.

Δηλώσεις προπονητών στο βίντεο:

Φωτο:

ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 1 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 2 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 3 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 4 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 5 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 6 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 7 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 8 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 9 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 10 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 11 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 12 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 13 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 14 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 15 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 16 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 17 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 18 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 19 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 20 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 21 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 22 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 23 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 24 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 25 ΠΑ ΑΛ ΤΡΙ 26

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (24η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΑχιλλέας Νάουσας – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 2-0. Νίκη σωτηρίας για τον Αχιλλέα. – Βίντεο – Φώτο