ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Αστέρας Τριποτάμου 5-1. Ξέσπασε ο δικέφαλος με πεντάρα. – βίντεο – φωτο

Επιστροφή στις νίκες με τον πλέον εμφατικό τρόπο για τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας μετά την ήττα στη Νάουσα, αφού συνέτριψε με 5-1 εντός έδρας την ομάδα του Αστέρα Τριποτάμου.

Γιώργος Γκιώνης
Ρεπορτάζ: Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Στο 21΄ οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, αφού άνοιξαν το σκορ με το Τσαρτιλίδη (0-1). Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πήραν ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας στην ισοφάριση με μια φάση που σημάδεψε την εξέλιξη του παιχνιδιού. Στο 28΄ ο Ζωγράφος πλάσαρε στο άδειο τέρμα και ο Τσίλης απέκρουσε με τα χέρια προ της γραμμής με αποτέλεσμα να δεχθεί την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Κίτσας Γ. ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 36΄ ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το σκορ με κεφαλιά του Κίτσα Γ. έπειτα από σέντρα του Λαδά (2-1). Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη στο 45΄ με τον Κούκλα Βαλ. να σκοράρει από κοντά (3-1).

Ημίχρονο 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ασπρόμαυροι πέτυχαν άλλα δύο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Στο 57΄ ο Κούκλας Βαλ. πέτυχε το 3-1. Στο 83΄ ο Λαδάς σκόραρε από κοντινή αλλά δύσκολη θέση με κεφαλιά, για το τελικό 5-1. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Ταϊλαχίδη να αποκρούει την εκτέλεση “αλά Πανένκα” από τον Τριανταφυλλόπουλο.

Τελικό 5-1.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας: Κατράνας, Λαδάς, Κολίτσης, Θεοδώρου Ε., Μπουκλάς Α., Κούκλας Χ., Ζωγράφος (46΄ Τριανταφυλλόπουλος), Πετράι (46΄ Βασιλείου), Κίτσας Ν., Κίτσας Γ. (46΄ Θεοδώρου Χ.)

Αστέρας Τριποτάμου: Ταϊλαχίδης, Μπουρδάνος, Τσίλης Δ., Φουρκιώτης, Τόζογλου, Τσίλης Δ., Βουδούρης, Χαραλαμπίδης, Πρασσάς, Καλφούτζος, Τσαρτιλίδης.

PA AL TRPO 1 PA AL TRPO 2 PA AL TRPO 3 PA AL TRPO 4 PA AL TRPO 5 PA AL TRPO 6 PA AL TRPO 7 PA AL TRPO 8 PA AL TRPO 9 PA AL TRPO 10 PA AL TRPO 11 PA AL TRPO 12 PA AL TRPO 13 PA AL TRPO 14

Προηγούμενο άρθροΣτέλιος Πέτσας: Επίσκεψη στον Έβρο το Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2020 στην Αλεξανδρούπολη.
Επόμενο άρθροΤο χρώμα της χρονιάς 2020: Classic Blue