Πανηγυρικά στη Γ Εθνική τα Τρίκαλα, με νίκη 3-0 επί του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας. – βίντεο – δηλώσεις

Παίζοντας έξυπνα και μεθοδικά στην επανάληψη όπου εκμεταλλεύτηκε και τον ευνοϊκό αέρα, ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων επικράτησε 3-0 του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας. Η νίκη αυτή σήμανε την κατάκτηση του τίτλου στο πρωτάθλημα της Α ΕΠΣ Ημαθίας και ταυτόχρονα την επιστροφή των πρασίνων στη Γ εθνική κατηγορία.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος & Στέλιος Νίκας

Στο σούπερ ντέρμπι-τελικό που έκρινε όπως αποδείχθηκε τον πρωταθλητή, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο ορεξάτος στο τερέν και ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησε τρεις σοβαρές προϋποθέσεις για γκολ. Στο τρίλεπτο 8′-10′ ο δικέφαλος απείλησε με σουτ του Αργυρόπουλου που έδιωξε με γροθιές ο γκολκίπερ των Τρικάλων. Από την εκτέλεση του κόρνερ του Αργυρόπουλου, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Στο 10′ ο Γιώργος Κίτσας εκτέλεσε απευθείας φάουλ μόλις άουτ. Ένα ακόμη δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Λαδά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0. Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να φαίνονται πιο απειλητικοί και έχοντας πλέον ευνοϊκό τον αέρα να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις. Στο 53′ ένα φάουλ του Μάριου Αργυρόπουλου μπλόκαρε σταθερά ο γκολκίπερ Δημήτρης Αργυρόπουλος των Τρικάλων.

Στο 58′ ο Μέγας Αλέξανδρος άνοιξε το σκορ. Από κόρνερ του Κουκουράκη και σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΟΚ, η μπάλα στρώθηκε στον Ζησιόπουλο που με δυνατό αριστερό σουτ έγραψε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν για δεύτερη φορά. Ήταν το 63′ όταν ο Παρσόπουλος ξέφυγε ταχύτατα μπροστά και με δεξί διαγώνιο σουτ νίκησε τον Θεοδώρου για το 2-0. Το παιχνίδι στη συνέχεια διακόπηκε για αρκετά λεπτά, έπειτα από ένταση που ξέσπασε στην κερκίδα. Όταν ξανάρχισε και φτάνοντας στο 88′ τα Τρίκαλα πέτυχαν το 3-0, όταν ο Παρσόπουλος έβγαλε την ασίστ πάσα στον Λίτσι, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο τελικός έληξε έπειτα από καθυστέρηση 17 λεπτών που κράτησε ο διαιτητής κ. Τσιμεντερίδης. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα των Τρικάλων πρωταθλήτρια της Α ΕΠΣ Ημαθίας. Πρωτάθλημα που ταυτόχρονα σημαίνει την επιστροφή των πρασίνων στην Γ Εθνική, έπειτα από ένα χρόνο απουσίας.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Τσιμεντερίδης, βοηθοί οι κ.κ. Γεωργιάδης και Τζιαμπάζης, του συνδέσμου Κοζάνης. Όλοι τους άριστοι.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Βλάχος, Τσιρίδης, Πέικος, Κιρκιλιανίδης Ι., Σωτηράκης, Κουκουράκης (90’+ Αναδολού), Ζησιόπουλος (86′ Αθανασιάδης), Παρσόπουλος (90’+ Κιρκιλιανίδης Η.), Λίτσι.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας (Παγγούρας): Θεοδώρου, Κίτσας Ν. (89′ Βουλγαρόπουλος), Κούκλας Αρ., Καρατάσιος, Κίτσας Γ., Αργυρόπουλος, Λαδάς, Χαρισούδης (46′ Πέτκος), Πετράι (66′ Βεζυργιανόπουλος), Μπουκλάς Α., Ζωγράφος (85′ Κούκλας Χ.).