Οι κορασίδες του Ικάρου σημείωσαν την 1η τους ήττα με 2-3 από τον Ποσειδώνα

Τα κορίτσια του Ίκαρου Έδεσσας δεν κατάφεραν να συνεχίσουν για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι το σερί νικών τους, επειδή νικήθηκαν από  τον Ποσειδώνα Βέροιας.

Οι λόγοι τις ήττας ήταν κυρίως:

1. Το άσχημο ξεκίνημα του πρώτου σετ, οι κορασίδες του Ίκαρου «παρέμειναν» νοητά στα αποδυτήρια και δεν παρουσίασαν στο παρκέ τις δυνατότητες τους, με αποτέλεσμα να χάσουν το σετ και ταυτόχρονα να ανεβάσουν την ψυχολογία της αντίπαλης ομάδας, δίνοντας τους το δικαίωμα να πιστέψουν ότι μπορούν να κάνουν τη ζημία.
  2. Τα διαιτητικά λάθη: που σε κρίσιμα σημεία, υπέπεσε σε λάθη σε βάρος του Ίκαρου (εδώ υπάρχει η δικαιολογία του bullying και της πίεσης που δέχτηκε από τον πάγκο των φιλοξενουμένων, που σε κάθε σφύριγμα υπήρχε η αδικαιολόγητη αμφισβήτηση. Η σύνηθες τακτική των προπονητών προκειμένου να κερδίσουν πλεονέκτημα όταν κρίνουν ότι  οι συνθήκες τους το επιτρέπουν).
  3. Απέναντι τους είχαν μια καλή, παθιασμένη ομάδα που δικαιολογημένα βρίσκονταν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Το πρώτο σετ όπως αναφέραμε ήταν ένας μονόλογος των φιλοξενουμένων που από την αρχή επέβαλαν το παιχνίδι τους, το γεγονός αυτό και τα πολλά χαμένα σέρβις των γηπεδούχων   αναπάντεχα έκριναν και την έκβαση του σετ.

Το δεύτερο και το τρίτο σετ τα κέρδισαν τα κορίτσια του Ίκαρου, τα οποία αφυπνίστηκαν, μετά από τις οδηγίες και τις παρατηρήσεις του προπονητικού τιμ. Η εικόνα τους ήταν αντιστρόφως ανάλογη του πρώτου σετ. Επέβαλαν το δικό τους ρυθμό και σε κανένα σημείο δεν κινδύνευσαν από τα κορίτσια του Ποσειδώνα.

Σχεδόν από την αρχή πήραν προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν με σχετική ευκολία μέχρι το τέλος των σετ.  Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές για τον Ίκαρο και ενώ το σκορ ήταν 5-1, ένα αδικαιολόγητο γεγονός, από μια «κυρία», η οποία ζήτησε το  λόγο από αθλήτρια του Ποσειδώνα γιατί την έβρισε όπως επικαλέστηκε, πυροδότησε ένταση. Αυτό το κατακριτέο γεγονός το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και δημιούργησαν ένταση, η οποία με τη συμμετοχή των ψυχραιμότερών καταλάγιασε.

Όμως η ζημία έγινε και σε αγωνιστικό επίπεδο ήρθαν τα πάνω κάτω, αφού τα κορίτσια του Ίκαρου δεν είναι συνηθισμένα σε «τοξικά» για τον αθλητισμό περιβάλλοντα. Έχασαν την αγωνιστική τους προσήλωση, με αποτέλεσμα να χάσουν στο τέλος το σετ. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Οι ομάδες παρέδωσαν κατάθεση ψυχής και κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να το κερδίσουν,  οι  μεν γηπεδούχες για να παραμείνουν μόνες στην κορυφή της βαθμολογίας και οι δε φιλοξενούμενες για να μπορέσουν να τις πιάσουν στην κορυφή.

Σε αυτό το σημείο και συγκεκριμένα, στο 12-13, ένα τραγικό λάθος της διαιτησίας, σε έναν καθαρό πόντο των γηπεδούχων (μπάλα σε μπλοκ και επιστροφή στο κέντρο του δαπέδου των φιλοξενουμένων, δόθηκε επανάληψη, λόγο λανθασμένης χηροσήμανσης του διαιτητή). Έτσι αντί το σκορ να γίνει 13-13 έγινε στη συνέχεια 12-14 και τελείωσε 13-15.

Πάντως αξίζουν συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες για την αγωνιστική εικόνα που παρουσίασαν στο παρκέ και δικαιολογημένα απέδειξαν, ότι δεν βρίσκονται τυχαία στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Προηγούμενο άρθροΜηνιαία δραστηριότητα των Αστυνομικών Υπηρεσιών Κεντρικής Μακεδονίας του μήνα Οκτωβρίου 2019
Επόμενο άρθροΤο Κέντρο Πολιτισμού της ΠΚΜ διοργανώνει συναυλία με 9 άρπες – «Ένα ταξίδι μέσα από 423 χορδές» στον Πολύγυρο Χαλκιδικής