Νίκη Αγκαθιάς – Ν. Καλλικράτεια 1-1. Άτυχη η Αγκαθιά, μπορούσε το τρίποντο. – βίντεο – φωτο

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Νίκη Αγκαθιάς και Νέα Καλλικράτεια σε ένα από τα σπουδαιότερα παιχνίδια της πρεμιέρας για τον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής κατηγορίας.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Στέλιος Νίκας & Ειρήνη Τεν Παπ

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν πετυχαίνοντας γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα. Ο Κούσης έβγαλε σέντρα – διαβήτη στο κεφάλι του ξεχασμένου μέσα στην περιοχή Μουράρι, που έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Ιωαννίδη (0-1). Ακολούθησε ένα μοιρασμένο 25λεπτο, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται περισσότερο σε παιχνίδι κέντρου. Στο 27΄ η Αγκαθιά απείλησε για πρώτη φορά με τον Ζυγκερίδη που μπερδεύτηκε μπροστά από τον αντίπαλο γκολκίπερ, χάνοντας την ευκαιρία.

Σε μια από τις πολλές στημένες φάσεις που εκτέλεσαν έξω από την περιοχή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ήταν το 38΄ όταν το δυνατό απ’ ευθείας φάουλ του Κυριαλάνη αιφνιδίασε τον Μαυρομιχάλη και έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Λίγο έλειψε η Νίκη να ανατρέψει το σκορ πριν το ημίχρονο, με την κεφαλιά του Ζυγκερίδη να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 42΄ η ομάδα του Δημήτρη Κάλφα έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Κούσης αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Μωυσίδη εντός περιοχής.

Ημίχρονο 1-1.

Στην επανάληψη αν και με αριθμητικό πλεονέκτημα η ομάδα του Δημήτρη Χριστοφορίδη καθυστέρησε να επιβάλει τον ρυθμό της, δημιουργώντας σπουδαίες ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο. Προηγουμένως, στο 55΄ ο Αποστόλου απείλησε με κεφαλιά – ψαράκι που πέρασε σύριζα άουτ από το δοκάρι του Ιωαννίδη. Στο 66΄ ο Καλογιαννίδης σούταρε με τον Μαυρομιχάλη σε ετοιμότητα να μπλοκάρει. Στο 84΄ κεφαλιά του Τσιούχα απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ της Καλλικράτειας. Στο 88΄ σουτ του Δημητριάδη από καλή θέση, ψηλά άουτ. Στο 89΄ νέα ευκαιρία έχασε ο Κυριαλάνης, ενώ στο 90΄ οι γηπεδούχοι στάθηκαν ξανά άτυχοι, με το σουτ του Τσιούχα να τραντάζει το δοκάρι του Μαυρομιχάλη.

Τελικό 1-1.

Διαιτητής ο κ. Παραδεισόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Καλορογιάννη και Τσουκανίδη (όλοι του συνδέσμου Πιερίας).

Νίκη Αγκαθιάς (Χριστοφορίδης): Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος (82΄ Καραγιάννης), Κυριαλάνης, Ράδης, Τσιούχας, Καλυβιώτης (59΄ Ευθυμίου), Μωυσίδης Ι., Ζυγκερίδης, Βασάρας (82΄ Δημητριάδης), Καλογιαννίδης, Μωυσίδης Ν. (65΄ Σιδηρόπουλος).

ΠΟ Ν. Καλλικράτειας (Κάλφας): Μαυρομιχάλης, Σταυρίδης, Λαμάι, Μπαγκαλιάνης, Σαββίδης, Πανανός (90+ Σαρακατσάνος), Δραγάνης (70΄ Κεριότα), Παπαγεωργίου, Αποστόλου, Μουράτι (18΄ Τσανής) (46΄ Κοιλανίτης), Κούσης.