Νίκη Αγκαθιάς – ΑΣ Γιαννιτσά 2 – 0. Με πάθος και σωστή τακτική η Αγκαθιά, πήρε το γειτονικό ντέρμπι. – βίντεο – φωτό

Ένα από τα σπουδαιότερα παιχνίδια του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής ποδοσφαίρου με χαρακτήρα γειτονικού ντέρμπι έγινε σήμερα στο γήπεδο της Αγκαθιάς, όπου η τοπική νίκη φιλοξένησε τον ΑΣ Γιαννιτσά. Περίπου 450 θεατές (ανάμεσά τους και αρκετοί από τα Γιαννιτσά) παρακολούθησαν ένα αρκετά ενδιαφέρον ματς, που στηρίχτηκε κυρίως στην τακτική των δύο προπονητών και στο πάθος των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Δυνατά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες προσπαθώντας να κερδίσουν τον νευραλγικό χώρο του κέντρου. Στο 16΄ από κοντά οι επιθετικοί των Γιαννιτσών δεν βρήκαν στόχο σε διαδοχικά κοντινά σουτ, με τη φάση να εξελίσσεται σε γρήγορη αντεπίθεση της Αγκαθιάς όπου ο Χατζόπουλος πάσαρε στον Γκελοσάνι που σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Πανομοιότυπη ήταν η αμέσως επόμενη φάση στο 20΄, όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Σιδηρόπουλος ξεχύθηκε από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον αμαρκάριστο Γκελοσάνι που με περιπετειώδη τρόπο έγραψε το 1-0. Στο 42΄ πολιορκία στην άμυνα των Γιαννιτσών, με τον Λιόλιο να σουτάρει με το αριστερό άουτ. Παίζοντας έξυπνα οι γηπεδούχοι, εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο 45+ ο Χατζόπουλος έβγαλε ασίστ πάσα στον Σιδηρόπουλο, που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κύρου γράφοντας το 2-0.

Ημίχρονο 2-0.

Στην επανάληψη όπως ήταν φυσικό ο Δημήτρης Τομπάζης ενίσχυσε την επιθετικότητα της ομάδας του περνώντας τους Κοβάτση και Μπαμπαλή, ενώ η ομάδα του Σταύρου Κωστογλίδη προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της 2-0, με προσοχή στο ανασταλτικό κομμάτι και χτυπώντας στις αντεπιθέσεις.

Στο 51΄ επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Ζούρκου πέρασε άουτ. Στο 87΄ ο Τόλιος απόκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Παντελίδη. Στο 88΄άλλη μια σταθερή επέμβαση του έμπειρου γκολκίπερ της Αγκαθιάς σε σουτ του Κωτσαρίδη. Στο 90΄ δυνατό σουτ του Σέρα πέρασε άουτ. Στο 91΄ αποβλήθηκε ο Παντεκίδης όταν ανέτρεψε τον Λευτέρη Κίτσα που έμπαινε μόνος του επικίνδυνα.

Τελικό 2-0.

Διαιτητής ο κ. Τσαγκαλίδης, με βοηθούς τους κκ. Μαλανδρή και Γούτα, όλοι του συνδέσμου Χαλκιδικής.

Νίκη Αγκαθιάς: Τόλιος, Γιαζιτζόγλου, Ρογγότης, Λιόλιος, Αβραμόπουλος, Χατζόπουλος, Γιαννόπουλος, Σιδηρόπουλος (78΄ Τριανταφυλλίδης), Κίτσας Ελ, Πέτκος, Γκελοσάνι (82΄ Σούκιας).

ΑΣ Γιαννιτσά: Κύρου, Σέρα, Παπασυμεών, Παντεκίδης, Ιορδανίδης, Πετράι (46΄ Μπαμπαλής), Ζαρογιάννης (46΄ Κοβάτσης), Κωτσαρίδης, Ευθυμιάδης (67΄ Μουρίκι), Ζούρκος (67΄ Χουσεΐνογλου), Παντελίδης.

AGA 1 AGA 2 AGA 3 AGA 4 AGA 5 AGA 6 AGA 7 AGA 8 AGA 9 AGA 10 AGA 11 AGA 12 AGA 13 AGA 14 AGA 15 AGA 16 AGA 17 AGA 18 AGA 19 AGA 20 AGA 21 AGA 22 AGA 23 AGA 24 AGA 25 AGA 26 AGA 27 AGA 29

Προηγούμενο άρθροΑλμωπός Αριδαίας – Βέροια 1-1. Βελτιωμένη η Βέροια . Αμφισβητούμενο το πέναλτι όπως φαίνεται στο βίντεο. – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΜυτιλήνη: Συνεχίζονται οι αντιπαραθέσεις για τον σταυρό στην ακτή Απελή