Νάουσα: Ξεπέρασε και το εμπόδιο της Αξιούπολης ο Ζαφειράκης!

Ακόμη μια νίκη σημείωσε η ομάδα του Ζαφειράκη Νάουσας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής

του πρωταθλήματος της Α2′ Ανδρών, στο χάντμπολ,  αυτή τη φορά, κόντρα στον “Αλέξανδρο” Αξιούπολης.

Δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και την έναρξη της διαδικασίας  των play-offs, η ομάδα της Νάουσας επικράτησε, εκτός έδρα, με σκορ 26-27 στην Αξιούπολη και βρίσκεται πλέον μια ανάσα μόνο, από την τελική κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα και την ευρεία διαφορά στο σκορ που υπήρχε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, υπέρ του Ζαφειράκη, κατά το υπόλοιπο μισό του αγώνα, η ομάδα παρουσίασε σημάδια κούρασης και έδωσε στους γηπεδούχους το δικαίωμα να μειώσουν την διαφορά.

Μόλις ένα δεκάλεπτο πριν την λήξη, η διαφορά ήταν στο ένα γκολ (21-22) και η ατμόσφαιρα στο γήπεδο άρχισε να δυναμιτίζεται. Για τα υπόλοιπα δέκα λεπτά εκτυλίχτηκε ένα θρίλερ με την διαφορά να μην ξεφεύγει.  Το παιχνίδι έληξε με δυσκολία, ένα γκολ υπέρ της ομάδας μας , που έδειξε στο τέλος, τον ψύχραιμο χαρακτήρα της!

Πλέον ο Ζαφειράκης, μόνος πρώτος, με 3 βαθμούς διαφορά,  έχει το βλέμμα του στραμμένο στην επόμενη αγωνιστική ( Σάββατο 21/3), όπου υποδέχεται, εντός έδρας,  την ακόλουθο του στην βαθμολογία Χ.Α.Ν.Θ. (2η θέση) και θα κληθεί να αποδείξει  πως αξίζει να κατέχει τα ηνία της βαθμολογίας!

*Υπενθυμίζεται πως, με βάση τις υπουργικές αποφάσεις  που έχουν εκδοθεί, τις οδηγίες της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και της Ομοσπονδίας Χειροσφαίρισης Ελλάδος, λόγω της μεγάλης εξάπλωσης του νέου στελέχους κορωνοϊού COVID19, ο επόμενος αγώνας  με την Χ.Α.Ν.Θ., θα διεξαχθεί  κεκλεισμένων των θυρών και χωρίς την παρουσία του φίλαθλου κόσμου.

Πεντάλεπτα:

1-3, 2-7, 2-8, 4-9, 5-11, 9-14 (Ημίχρονο), 12-17, 14-18, 16-21, 21-22, 23-25, 26-27(Τελικό)

Συνθέσεις:

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Καρυπίδης): Μαυρόπουλος 1, Λασκαρούδης 2, Στεφανίδης, Ζηλίδης, Ζιάρας, Βραχιολίδης 1, Καλπακίδης 6, Καραπεΐδης 4, Παπαρήγας 1, Καράγγελος 5, Παλαιστής 1, Κοπαΐδης 1, Μουτούδης, Μενεψάκος 1, Τσορλίνης 3, Καρακασίδης.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δεληχρήστος): Διδασκάλου 2, Εμμανουηλίδης, Τζουβάρας, Κρέξης 1, Χατζηαγαπίου 2, Οικονόμου, Ατσίμοβιτς 6, Μπουμπουλέντρας, Κουρουμλίδης, Βλάχος 8, Λένος, Μπιλιούρης, Πινακούδης, Χατζηγεωργίου 7.

Προηγούμενο άρθροΚΕΔΑ: Προσωρινή διακοπή των προβών και εκδηλώσεων των χορωδιών της ΚΕΔΑ ως τις 25 Μαρτίου 2020
Επόμενο άρθροΆννα Μισέλ Ασημακοπούλου: «COVID-19, δεδομένα και τεχνητή νοημοσύνη»