Νάουσα – Τρίκαλα 4 – 1. Πήρε το ντέρμπι ο ΦΑΣ. Η αποβολή του Λίτσι έκρινε το ματς. – βίντεο – φωτό

Μεγάλος νικητής του ντέρμπι για την 6η αγωνιστική της Α ΕΠΣ Ημαθίας αναδείχθηκε ο ΦΑΣ Νάουσα που επικράτησε με 4-1 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Τρικάλων. Με αυτή τη νίκη οι Ναουσαίοι αποσπάστηκαν 5 βαθμούς από τον σημερινό τους αντίπαλο και περιμένουν να αντιμετωπίσουν χωρίς απώλειες τον συγκάτοικό τους στην κορυφή ΓΑΣ Ροδοχωρίου τη μεθεπόμενη αγωνιστική, στο γήπεδό τους.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους του Δημήτρη Πρίντζιου να κυριαρχούν στο πρώτο μέρος. Στάθηκαν όμως άτυχοι στο 45΄ στη φάση της αποβολής του Λίτσι, που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1. Στην επανάληψη η ατυχία ξαναχτύπησε τους φιλοξενούμενους αφού ο “εγκέφαλος” του κέντρου για τον Μέγα, Γιάννης Κιρκιλιανίδης, αποχώρησε τραυματίας. Όπως ήταν φυσικό ο ΦΑΣ πήρε ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα και κυριάρχησε πλήρως πετυχαίνοντας τρία ακόμη τέρματα, μετατρέποντας το ντέρμπι σε τυπική διαδικασία.

Μεγάλες ευκαιρίες έχασαν για τα Τρίκαλα ο Παρσόπουλος στο 3΄ και στο 17΄ που έστειλε από κοντά τη μπάλα άουτ σε δύο ανεπανάληπτα τετ α τετ. Καλή ευκαιρία έχασε και ο Ανδρίτσος λίγο αργότερα που δεν μπόρεσε να πλασάρει τον τερματοφύλακα της Νάουσας. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΦΑΣ στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία ευτύχησε να προηγηθεί. Στο 26΄ ο Κερμανίδης από το ύψος της περιοχής κοντρολάρισε υποδειγματικά και με ευθύβολο σουτ έγραψε το 1-0. Άμεση ήταν η αντίδραση των φιλοξενούμενων, αφού μόλις δύο λεπτά αργότερα κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο 28΄ ο Σωτηράκης ξέφυγε όμορφα από αριστερά και έβγαλε ασίστ στον Παρσόπουλο, που από κοντά σημείωσε το 1-1. Στο 45΄ έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Οι παίκτες της Νάουσας έχασαν διπλή ευκαιρία με τον Αργυρόπουλο να σταματά σουτ των Κουκουράκη και Παντζαρτζίδη, μη τηρώντας όμως το fair play στην αρχή της φάσης, όπου υπήρχε πεσμένος τραυματίας αμυντικός των Τρικάλων. Ακολούθησε σύρραξη μεταξύ των παικτών, όπου ο Λίτσι δέχθηκε κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία σε αντίπαλο.

Ημίχρονο 1-1.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην, με την ομάδα του Γιώργου Σγούρδα να επιτίθεται κατά κύματα και τους παίκτες του Μέγα να αμύνονται σθεναρά. Στο 65΄ η πίεση του ΦΑΣ καρποφόρησε. Ο Παπακωνσταντίνου με ατομική ενέργεια πλαγιοκόπησε την άμυνα από δεξιά και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Δασκαλάκη, που από κοντά έγραψε το 2-1. Ο μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 69΄ έγινε το 3-1 από τον Κουκουράκη, που έπαιξε υπέροχα το ένα δύο με τον Δασκαλάκη και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ σεβόμενος την πρώην του ομάδα. Το τελικό 4-1 γράφτηκε στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του MVP του ντέρμπι Δασκαλάκη. Πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Χατζόπουλος στο 93΄ πιάνοντας τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής.

Διαιτητής ο κ. Μαλούτας, με βοηθούς τους κκ. Γαβρά και Νησελίτη.

ΦΑΣ Νάουσα: Νομικός, Παπακωνσταντίνου, Περηφανόπουλος, Δασκαλάκης, Κουκουράκης, Μαντώς, Κερμανίδης, Αργυρίου, Παντζαρτζίδης (75΄ Γιαμαλίδης), Τόσιος (46΄ Μύρλος), Νίκου.

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων: Αργυρόπουλος, Τσιρίδης (83΄ Παπαδόπουλος), Κιρκιλιανίδης Η. (78΄ Αναδολού), Χατζόπουλος, Πέικος, Κιρκιλιανίδης Ι. (55΄ Αθανασιάδης), Σωτηράκης, Βλάχος, Ανδρίτσος, Παρσόπουλος (75΄ Μηνούδης), Λίτσι.

Δηλώσεις προπονητών στο βίντεο:

NAOY TRIK 1 NAOY TRIK 2 NAOY TRIK 3 NAOY TRIK 4 NAOY TRIK 5 NAOY TRIK 6 NAOY TRIK 7 NAOY TRIK 8 NAOY TRIK 9 NAOY TRIK 10 NAOY TRIK 11 NAOY TRIK 12 NAOY TRIK 13 NAOY TRIK 14 NAOY TRIK 15 NAOY TRIK 16 NAOY TRIK 17 NAOY TRIK 18 NAOY TRIK 19 NAOY TRIK 20 NAOY TRIK 21 NAOY TRIK 22 NAOY TRIK 23 NAOY TRIK 24 NAOY TRIK 25 NAOY TRIK 26 NAOY TRIK 27 NAOY TRIK 28 NAOY TRIK 29 NAOY TRIK 30

Προηγούμενο άρθροΚεραυνός Επισκοπής – Αγροτικός Αστήρ Πλατέος 1-2. Μεγάλη νίκη και 5 στα 5 – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΑ’ ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκη του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια στον εντυπωσιακό αγώνα με τον ΦΟ Αριδαίας. 79-74 (Βίντεο- φωτό)