Μπάσκετ: Φιλαθλητικός Όμιλος Αριδαίας αγώνας με τον Ολυμπιακό Βόλου

Καλή εμφάνιση παρά την ήττα για την ομάδα μας, που υπέκυψε στην ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τη γραμμή των τριών πόντων και στις αποφάσεις των διαιτητών.

Νωθρά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι παίκτες του Παναγιώτη Τζιβάνη, καθώς δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της ομάδας του Βόλου, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά και το δεκάλεπτο να τελειώνει 22-13, υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεφεύγει μέχρι και τους 15 πόντους. Στο σημείο εκείνο, οι παίκτες του ΦΟΑ με φοβερή άμυνα εγκλώβισαν επιθετικά τους γηπεδούχους και με καλές επιλογές στην επίθεση επέστρεψαν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που έληξε με σκορ 35-33.

Πολύ δυνατά μπήκε η ομάδα μας στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 6-0 πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Βόλου ισορρόπησε το ματς, για να παρακολουθήσουμε ένα πραγματικό ντέρμπι ως το τέλος του δεκαλέπτου, με τις ομάδες να εναλλάσονται συχνά στο σκορ και την περίοδο να τελειώνει 56-54 υπέρ των γηπεδούχων.

Καλό ξεκίνημα και στο τέταρτο δεκάλεπτο για τον ΦΟΑ, που προσπέρασε γρήγορα αλλά τα συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα της ομάδας του Βόλου έβαλαν μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους και μάλιστα με διαφορά 7 πόντων. Η ύστατη προσπάθεια της ομάδας μας να επιστρέψει στο παιχνίδι δεν απόδωσε καρπούς, καθώς δεν μπήκαν καθοριστικά σουτ και μοιραία ήρθε το τελικό 79-74.

Με δύο μέτρα και δύο σταθμά οι αποφάσεις των διαιτητών του αγώνα, που φόρτωναν με ανύπαρκτα φάουλ σε κάθε ευκαιρία την ομάδα μας και προστάτευαν χαρακτηριστικά τα ατού της αντίπαλης ομάδας.

Εξαιρετική η φιλοξενία των ανθρώπων του Ολυμπιακού Βόλου, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 22-13, 35-33, 56-54, 79-74

Διαιτητές: Τζιοπάνος Γ. – Καντερές

Oλυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Μπεκρής 2, Μπούρας, Ίλτσογλου 22 (3), Μπόγδανος 14, Μπουσκολίτης Β. 13(3), Σκαμάγκας 1, Ευτυχίδης 19 (5), Μούμογλου 8.

ΦΟ Αριδαίας (Τζιβάνης): Παπαδόπουλος 6, Πέτκος 5, Στρέπκος 4, Πονόπουλος 2, Θωμαΐδης 9, Αβραμίδης 3(1), Γεωργάκης 20(3), Μακρόπουλος 20(2), Παουλεάνου 5.

Προηγούμενο άρθροΓ Εθνική – 2ος όμιλος: Αποτελέσματα – Βαθμολογία (22η αγ.)
Επόμενο άρθροΓΑΣ Μελίκης Βόλεϊ: Νίκη των Παγκορασίδων επί του Αιγινίου.