Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας – Μακροχώρι 2-1. Γεμάτο παιχνίδι με νικητή το ποδόσφαιρο. – Βίντεο – Φώτο

Ένα  παιχνίδι που είχε αγωνία μέχρι το σφύριγμα της λήξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν το παιχνίδι στην Αγία Μαρίνα.

Και οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος για την νίκη ενώ το σφύριγμα της λήξης βρήκε  τον Μέγα Αλέξανδρο να χαμογελά, καθώς κατάφερε να φύγει με το τρίποντο να παραμείνει στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα και να εξασφαλίσει την συμμετοχή του στα play-off μετά και το σημερινό αποτέλεσμα στο Παλαιοχώρι – Νίκη Αγκαθιάς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μέγα Αλέξανδρο να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι  να έχει δύο δοκάρια στο 2’ και στο  21’  με τους Συμεωνίδη, Μουχτάρη  και γενικά να στέκεται καλύτερα σαν ομάδα στο α’ ημίχρονο όπου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παίξουν την κόντρα. Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού το Μακροχώρι κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ στο 45’+4’ στις καθυστερήσεις όταν ο Πίκος από κοντά έκανε το 0-1 μετά από εκτέλεση φάουλ του Ηλιάδη. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με τον Φραγγή στο 51’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια καθώς ο σκόρερ εκμεταλλεύθηκε κόρνερ και από κοντά σούταρε ο τερματοφύλακας Τσιμπρής ανέκοψε λίγο την πορεία της μπάλας, αλλά αυτή σύμφωνα με την υπόδειξη διαιτητή και επόπτη πέρασε την γραμμή του τέρματος πριν προλάβει να την διώξει ο Ηλιάδης. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 85’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το νικητήριο τέρμα με τον Πατσιαβούρα, ο οποίος με δυνατό δεξί σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Τσιμπρή. Στο 89’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Παπακωνσταντίνου αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχισθεί το παιχνίδι προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Στην φάση αυτή ο διαιτητής έδειξε κόκκινη στον Ηλιάδη για διαμαρτυρία.

Επόμενο παιχνίδι για τον Μέγα στις 21 Απριλίου εκτός έδρας με τον Κεραυνό Επισκοπής ενώ το Μακροχώρι κερδίζει τον αγώνα 3-0 στα χαρτιά με την Δόξα Λιανοβεργίου.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας βάσει ευκαιριών δίκαια νίκησε, αλλά θα πρέπει να σταθούμε και στην πολύ καλή απόδοση του Μακροχωρίου(αξίζουν συγχαρητήρια στον Γρηγόρη Ηλιάδη) στην επανάληψη που έβαλε δύσκολα στον Μέγα και παρ’ ολίγο να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας

Καϊσίδης, Λούκα (57’ Κεχαΐδης), Τηλκερίδης, Πέγιος, Κολίτσης, Μουχτάρης, Νιογκανα, Συμεωνίδης, Σερασκιέρης, Φραγγής (72’ Κούβαρος) , Πατσιαβούρας.

Μακροχώρι

Τσιμπρής, Ηλιάδης, Δημούλας (78’ Σιδέρης), Τσιλφίδης, Σταματίου (89’ Χερίδης), Τσακαλίδης, Γκιουλέκας, Χολέβας (42’ Κουλουριώτης), Φιλιππίδης, Παπακωνσταντίνου, Πίκος (55’ Σγουρός).

Φώτο:

AG MAR MKROX 1 ΔιαιτητέςAG MAR MKROX 2AG MAR MKROX 3AG MAR MKROX 4AG MAR MKROX 5AG MAR MKROX 6AG MAR MKROX 7AG MAR MKROX 8AG MAR MKROX 9AG MAR MKROX 10AG MAR MKROX 11AG MAR MKROX 12AG MAR MKROX 13AG MAR MKROX 14AG MAR MKROX 15AG MAR MKROX 16AG MAR MKROX 17AG MAR MKROX 18AG MAR MKROX 19AG MAR MKROX 20AG MAR MKROX 21AG MAR MKROX 22AG MAR MKROX 23AG MAR MKROX 24

Προηγούμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΑΕ Χαρίεσσας 3 – 0. Καθάρισε “στο ρελαντί” ο ΠΑΟΚ. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΗ Ακαδημία ποδοσφαίρου Ajax Imathias εγκαινιάζει το νέο της γήπεδο στη Μέση.