Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας – Αγροτικός Αστήρ Πλατέος 1-2. Ντύθηκε Άγγελος ο «Τζόλας» – Βίντεο – Φώτο

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος, καθώς κατάφερε να επιβληθεί του Μέγα  Αλέξανδρου Αγίας Μαρίνας με 1-2 και πλέον φιγουράρει στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα απέχοντας μόλις δύο βαθμούς από την πρώτη θέση της φετινής κούρσας, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο της ομάδας έκπληξης του φετινού πρωταθλήματος  στην Α’ Ερασιτεχνική της ΕΠΣ Ημαθίας.

Μια νίκη που πήρε σάρκα και οστά κυρίως με την απόδοση του α’ ημιχρόνου και με το 0-2 να είναι το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες για την ανάπαυλα του α’ μέρους. Από την άλλη ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας έδειξε σημεία βελτίωσης στην απόδοσή του, κυρίως με την απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ θα λέγαμε ότι σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν μπόρεσε να πάρει τα ηνία του αγώνα και οι ποδοσφαιριστές του δεν δημιούργησαν τις μεγάλες φάσεις αν εξαιρέσουμε μία ανάποδη κεφαλιά του Τσακαλίδη στο 29’και ένα σουτ του Κουτρούλια που απέκρουσε εκπληκτικά ο Μουσκεφτάρας στο 35’. Αν μάλιστα ο Καραντουλαμάς στο 44’ έκανε το 0-2 όταν σπατάλησε τετ α τετ στέλνοντας την μπάλα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι τότε θα λέγαμε ότι το παιχνίδι θα κλείδωνε με τη λήξη του α’ ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους. Τα γκολ για την ομάδα του Αγροτικού Αστέρα Πλατέος σημείωσε ο Γιώργος Μοσχόπουλος που σήμερα ντύθηκε «Άγγελος Καραντουλαμάς» στο 22’ με πέναλτι σε ανατροπή του Αντωνίου και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντωνίου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι εμφάνισαν πολύ καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και ευτύχησαν να μειώσουν στο σκορ πολύ νωρίς στο 49’ με τον Παπαδή  και να ξαναμπούν στο παιχνίδι κυνηγώντας την ισοφάριση. Δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες με τους Κουτρούλια,  Τσακαλίδη,  Κολίτση και Συμπεθέρη  λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για μία φάση στο 67’ όταν ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Αντωνίου από τον Συμπεθέρη. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Μοσχόπουλος για να κάνει τα τέρματα του τρία στο 75’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντωνίου έπιασε κεφαλιά αλλά ο Ιωακειμίδης με εκπληκτική επέμβαση στο δεξί γαμα έβγαλε την μπάλα κόρνερ.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος πήρε ένα μεγάλο διπλό σε μία δύσκολη έδρα και αξίζουν σε όλους τους ποδοσφαιριστές του συγχαρητήρια και κυρίως στον προπονητή τους Τάσο Χουρσουζίδη που δικαίως διεκδικεί τον τίτλο του κορυφαίου προπονητή της Α’ Ερασιτεχνικής , ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας με την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου έδειξε ότι η θέση που έχει στην βαθμολογία είναι πλασματική. Επόμενο παιχνίδι για τον Αγροτικό Αστέρα το παιχνίδι κυπέλλου της Τετάρτης 19 Δεκεμβρίου με ώρα έναρξης στις 14.30 όπου υποδέχεται στο Πλατύ τον ΠΑΟΚ Κουλούρας, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας θα μεταβεί στην Αλεξάνδρεια για να κοντραριστεί για μία θέση στους 8 του Κύπελλου Ημαθίας με τον τοπικό ΠΑΟΚ.

Διαιτητής ο κος Καραντώνης με βοηθούς τους κ.κ Κελεσίδη, Γιάντση.

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας

Ιωακειμίδης, Κουβατσίδης(81’ Μουχτάρης) , Τουλουμτζής(76’ Πατσιαβούρας) , Βοργιαζίδης, Τζάνι(46’ Τάσο Ν. Ν) , Σερασκιέρης, Συμπεθέρης, Κουτρούλιας(68’ Κολίτσης) , Παπαδής, Τσακαλίδης, Κούβαρος.

Αγροτικός Αστήρ Πλατέος

Μουσκεφτάρας, Μοσχόπουλος, Ιορδανόπουλος, Καραούσογλου(81’ Παπακωνσταντίνου) , Μπαντής, Ελευθεριάδης, Κούκλας, Αντωνίου(90’ Σκεντερίδης) , Καραντουλαμάς, Χαλβατζής(93’ Τοπαλίδης) , Κίρτσογλου.

Δηλώσεις προπονητών στο βίντεο:

AST MAR 1 AST MAR 2 AST MAR 3 AST MAR 4 AST MAR 5 AST MAR 6 AST MAR 7 AST MAR 8 AST MAR 9 AST MAR 10 AST MAR 11 AST MAR 12 AST MAR 13 AST MAR 14 AST MAR 15 AST MAR 16 AST MAR 17 AST MAR 18 AST MAR 19 AST MAR 20 AST MAR 21 AST MAR 22 AST MAR 23 AST MAR 24 AST MAR 25 AST MAR 26 AST MAR 27

Προηγούμενο άρθροΜακροχώρι – Νάουσα 1-1. Μεγάλη εμφάνιση το Μακροχώρι, μέτρια η Νάουσα. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΝίκη του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια κόντρα στον ΠΑΣ Αετό Κιλκίς με 70-51. (Βίντεο- φωτό)