Με νίκη μέσα στο Κιλκίς συνέχισε το παιδικό τμήμα του «Μ. Αλεξάνδρου-Ξέξασπρο» Γιαννιτσών

Με νίκη εκτός έδρας συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την τέταρτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου το παιδικό τμήμα basketball του «Μ. Αλεξάνδρου – Ξέξασπρο» Γιαννιτσών για την συνέχεια του πρωταθλήματος της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.

κερδίζοντας την Κυριακή 23/02/2020 στο κλειστό γυμναστήριο του Κιλκίς την αντίστοιχα ηλικιακά ομάδα της «Κούπα» με σκορ 33-51.

Η ομάδα του «Μέγα» ξεκίνησε με μεγάλη αναποτελεσματικότητα   στην επίθεση η οποία έφερε εκνευρισμό στην ομάδα μεταφέρνοντας έτσι να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με το «φτωχό» 11-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αμάδα των Γιαννιτσών συνεχίζοντας την καλή άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 17-20 κρατώντας χαμηλά τον «πήχη» αφού επιθετικά για ακόμα ένα δεκάλεπτο δεν μπορούσε να βρει αγωνιστικά ρυθμό.

Η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε για την ομάδα του «Μέγα» όταν κατάφερε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να βάλει εύκολα καλάθια καταφέρνοντας να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 24-36.

Με τον ίδιο τρόπο κύλησε και για τις δύο ομάδες το τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού που βρήκε στο τέλος νικήτρια την ομάδα του «Μέγα» με σκορ 35-51.

Σε δηλώσεις του αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ομάδας του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών τόνισε τα εξής:

Δημήτρης Κυριαζής: « Συγχαρητήρια στους παιδιά μας για την σημερινή τους νίκη. Παίξαμε πάρα πολύ καλά στην άμυνα σε όλο το παιχνίδι. Επιθετικά κρατάμε μόνο το δεύτερο ημίχρονο.  Συνεχίζουμε συγκεντρωμένοι  την προσπάθεια μας για την δεύτερη θέση που θα μας οδηγήσει στα μπαράζ για το final four τις Εκασκεμ.

Θέλω να συγχαρώ τον προπονητή και την ομάδα της «Κουπα» για την άψογη φιλοξενία.»

Τα δεκάλεπτα: Α:11-10 Β:06-10 Γ:07-16 Δ:09-15

Διαιτητές : Λαδάς Κ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

«Μ. Αλέξανδρος» Γιαννιτσών: (Δ. Κυριαζής)Παπαδόπουλος Κ., Υγειονομάκης Κ,. Σταμενίτης Σ.,., Χατζηαντωνίου Μ., Βένος Μ., Βένος Π.,  , Χαραμής Σ., Μιτσάγκας Π, Στάχταρης Γ., Πετκόπουλος Β., Δημητριάδης Δ., Παπαβέντσης Ν.

«Κουπα» Κιλκίς: (Ν. Θεοδωράκος) Ελευθερίου., Μάτσιος Κ., Παπαδόπουλος Ν., Κολεσίδης Κ., Ντιλής Ν., Καρλάτης Π., Θεογιάννης Β., Δαγκλίδης Σ., Ποιμενίδης Γ.

87667596 762107447647173 2691591871951536128 o 4ΑΓΩΝ 2ΓΥΡΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟ FULL TIME ΕΥΑΘΛΟΣ ΜΕΓΑΣ 23 02 2020

Προηγούμενο άρθροΣτην «Κούπα» Κιλκίς φιλοξενήθηκε η ακαδημία του «Μ. Αλεξάνδρου-Ξέξασπρο» Γιαννιτσών
Επόμενο άρθροΔήμος Αλεξάνδρειας: Έκτακτο δελτίο επιδείνωσης καιρού