Μακεδονικός Πλατάνου -ΑΕ Σχοινά 0-4.Τον έριξε στα Σχοιν(ι)ά!!! (Φώτο -Βίντεο)

Παίζοντας καλύτερα και πιο αποτελεσματικά στο Β ’ ημίχρονο η ΑΕ Σχοινά κατάφερε να επικρατήσει του Μακεδονικού Πλατάνου με το ευρύ 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι και με την σημερινή τους εμφάνιση πιστοποίησαν την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκονται τον τελευταίο καιρό και με την νίκη αυτή σκαρφάλωσαν στην 4η θέση της βαθμολογίας της Α2 ΕΠΣ Ημαθίας. Το Α’ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με την ομάδα της ΑΕ Σχοινά να έχει στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ένα σουτ του Αντώνη Παπαδόπουλου στο δοκάρι και στην συνέχεια φαίνεται η μπάλα να περνάει την τελική γραμμή του τέρματος του Πανταζόπουλου αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ χωρίς να τα καταφέρουν και έτσι το σφύριγμα της λήξης του Α’ ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ευτυχήσαν να προηγηθούν πρώτοι στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Κωτούλα στο 50’.Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν δύο μοναδικές ευκαιρίες να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με τον Στεργιόπουλο που έχασε μοναδικό τετ α τετ στο 59’ σουτάροντας άουτ και στο 63’ με τον Βασιλειάδη όταν γυριστό σουτ του τελευταίου έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Γκάρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο νεαρός τερματοφύλακας της ΑΕ Σχοινά σε όλες τις φάσεις που χρειάστηκε να επέμβει αντέδρασε σωστά και αποτελεσματικά. Στο 70’ η ΑΕ Σχοινά διπλασίασε τα τέρματα της με τον Παπαδόπουλο με κεφαλιά μετά από πολύ όμορφο συνδιασμό των φιλοξενούμενων και στο σημείο αυτό κλείδωσε η νίκη . Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν στο 78’ ο αναγεννημένος Κωτούλας και ο Κασλαμάς στο 85’. Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η ΑΕ Σχοινά κέρδισε δίκαια την ομάδα του Γιάννη Βασιλειάδη και της έβαλε δύσκολα για την συνέχεια του πρωταθλήματος , μένει όμως ένας ολόκληρος γύρος για να μπορέσει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Μακεδονικός Πλατάνου: Πανταζόπουλος, Απόστολου, Τσουλάκης., Τσολακίδης, Παπαδόπουλος, Βασιλειάδης, Μαυρίδης, Μουσιάρης, Τοντικίδης, Στεργιόπουλος, Καρδουλαμάς.

ΑΕ Σχοινά: Γκάρας, Σιτσάνης, Κίτσας, Μουσκεφτάρας, Μαραγκός, Μπενίσκος, Κωτούλας, Παπαδόπουλος, Κιστογλίδης, Κασλαμάς, Καραμήτσος.