Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων – Μακεδονικός 1-1. Όλα έγιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο. – βίντεο – φωτο

“Όσα φέρνει η στιγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος”, λέει ο θυμόσοφος ελληνικός λαός και αυτή η ρήση βρήκε σήμερα την εφαρμογή της στο γήπεδο των Τρικάλων Ημαθίας.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Στέλιος Νίκας – Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης & Ειρήνη Τεν Παπ

Στο μέτριο κατά γενική ομολογία ματς Μεγάλου Αλεξάνδρου Τρικάλων – Μακεδονικού, τίποτα δεν προδίκαζε για το τι θα γινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δύο γκολ, δύο αποβολές και έντονο σασπένς μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Καλατζή. Το τελικό 1-1 κρίνεται μάλλον δίκαιο για τους δύο μονομάχους με βάση τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού. Ο Μακεδονικός φάνηκε να “κλέβει” τη νίκη ανοίγοντας το σκορ στο 86΄, αλλά οι γηπεδούχοι είπαν την τελευταία τους λέξη στο 89΄ ισοφαρίζοντας και αν στεκόταν λίγο πιο τυχεροί, ίσως να πετύχαιναν επική ανατροπή στην τελευταία φάση του αγώνα. Και όλα αυτά μετά τις δύο αποβολές, σε μάχη δέκα εναντίον δέκα!

Το παιχνίδι άρχισε με τον Μακεδονικό να έχει την εδαφική υπεροχή, όμως τα Τρίκαλα να ισορροπούν μετά το δεκάλεπτο και να χάνουν την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Ήταν το 18΄ όταν ο Καραμπάς έσωσε προ της γραμμής το πλασέ του Ντος Σάντος και ενώ ο Γρηγοριάδης είχε εξουδετερωθεί. Στο 20΄ σέντρα του Τσουκάνη και εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ του Μπουλγκουρίδη πέρασε άουτ. Το ημίχρονο κύλησε με συνεχείς διακοπές λόγω τραυματισμών, με το παιχνίδι να παίζεται κατά κύριο λόγο στη δύναμη και στις προσωπικές μονομαχίες.

Ημίχρονο 0-0.

Πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη διατηρώντας την πρωτοβουλία, ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα με γρήγορες αντεπιθέσεις. Στο 49΄  ο Τσουκάνης φάνηκε απειλητικός δύο φορές στο ίδιο λεπτό, με την πρώτη φορά να κόβεται και τη δεύτερη να μη βρίσκει στόχο από πλάγια. Στο 53΄ μακρινό σουτ του Καράμπελα δεν αιφνιδιάζει τον γκολκίπερ Αργυρόπουλο. Στο 63΄ ο Σωτηράκης σούταρε δυνατά λίγο έξω από την εστία του Γρηγοριάδη. Στο επόμενο λεπτό ο Μπαντής έδειξε να αιφνιδιάζεται από την πάσα του Λίτσι και μόνος προ της εστίας δεν κατάφερε να εκτελέσει. Ο Μακεδονικός απάντησε στο 66΄ με το σουτ του Τσιαμπάζη να περνά ελάχιστα άουτ.

Ο ρυθμός άρχισε να πέφτει σταδιακά έως το 80΄, με το μομέντουμ του ματς να αλλάζει ριζικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 80΄ τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν ξαφνικά υπέρ των γηπεδούχων, αφού ο Πολυζωίδης αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Πριν προλάβουν να εκμεταλλευτούν τη συγκυρία οι παίκτες των Τρικάλων και έπειτα από τέσσερα λεπτά, η αριθμητική ισορροπία επανήλθε, αφού ο Τσιρίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 84΄. Στο 86΄ ο Μακεδονικός άνοιξε το σκορ.

Ο Κωνσταντινίδης έστρωσε έξω από την περιοχή στον προωθημένο Σάββα, που με ένα ξερό σουτ στη γωνία του Αργυρόπουλου έγραψε το 0-1. Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει, με τους παίκτες του Μέγα να δείχνουν τεράστια ψυχικά αποθέματα, φτάνοντας στην ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα. Στο 89΄ ο Λίτσι έβγαλε έξοχη πάσα στον Πίκο που από κοντά με διπλή προσπάθεια απέτυχε να σκοράρει, γεγονός όμως που κατάφερε ο επερχόμενος Αβραμόπουλος στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Γρηγοριάδη και την ομάδα των Τρικάλων να γίνεται ένα “κουβάρι” από τους πανηγυρισμούς της ισοφάρισης (1-1). Λίγο έλειψε μάλιστα στο 92΄ να γίνει μοναδική ανατροπή, όταν από τη σέντρα του Παρσόπουλου ο Χαλβατζής δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά.

Τελικό 1-1.

Διαιτητής ο κ. Καλατζής, βοηθοί οι κ.κ. Σακκάς και Αναστασίου, άπαντες του συνδέσμου Θεσσαλίας.

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Βλάχος, Χατζόπουλος, Πέικος (40΄ Μπαντής) (81΄ Πίκος), Τσιρίδης, Σωτηράκης, Αβραμόπουλος, Ντος Σάντος (90΄ Παρσόπουλος), Φουρτζίου (71΄ Χαλβατζής), Λίτσι.

Μακεδονικός (Παντζιαράς): Γρηγοριάδης, Χατζηκωνσταντίνου (68΄ Μπαρντούσι), Τσιαμπάζης, Σάββας, Καραμπάς, Ανδρέου, Πολυζωίδης, Δοϊρανλής, Καράμπελας, Τσουκάνης, Μπουλγκουρίδης (75΄ Κωνσταντινίδης).

Δείτε τον αγώνα όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το emvolos.gr:

Δηλώσεις προπονητών Δημήτρη Πρίντζιου και Ανδρέα Παντζιαρά:

TR MAK 1 TR MAK 2 TR MAK 3 TR MAK 4 TR MAK 5 TR MAK 6 TR MAK 7 TR MAK 8 TR MAK 9 TR MAK 10 TR MAK 11 TR MAK 12 TR MAK 13 TR MAK 14 TR MAK 15 TR MAK 16 TR MAK 17 TR MAK 18 TR MAK 19 TR MAK 20 TR MAK 21 TR MAK 22 TR MAK 23 TR MAK 24 TR MAK 25 TR MAK 26 TR MAK 27 TR MAK 28 TR MAK 29 TR MAK 30 TR MAK 31 TR MAK 32 TR MAK 33 TR MAK 34 TR MAK 35 TR MAK 36 TR MAK 37 TR MAK 38 TR MAK 39

Προηγούμενο άρθροΔόξα Βρυσακίου – ΑΕ Αλεξάνδρειας 4 – 0. Μεγάλη νίκη η Δόξα. Χωρίς πάθος και λύσεις η ΑΕ – Βίντεο- Φώτο
Επόμενο άρθροΓ΄ ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος (9η αγων.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική