Κύπελλο ΕΠΣΗ: Θύελλα Σταυρού – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 2 – 4. Αυτά είναι ματς! βίντεο – φωτό

Το πιο εντυπωσιακό ματς για τη φάση των 16 του κυπέλλου ερασιτεχνών Ημαθίας έγινε αναμφισβήτητα στον Σταυρό, μεταξύ της τοπικής Θύελλας και του Αγροτικού Αστέρα Πλατέος.

Πολλά γκολ, πλούσιες φάσεις και ενδιαφέρουσα διακύμανση στο σκορ, σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αφού οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται 2-0. Η επανάληψη και μέχρι το τέλος, είχε όλο το σασπένς . Ο Αστέρας αύξησε τη διαφορά σε 0-3, όμως η Θύελλα με την είσοδο των Μυλωνά Αλ., Παπαδόπουλου, Περτσιούνη εξαπέλυσε αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε σε 2-3 και στα τελευταία λεπτά τα έδωσε όλα για να πάει το ματς στην παράταση. Τελικά στο 94΄ τα όνειρα των γηπεδούχων έσβησαν με το τέταρτο γκολ των πράσινων από τον Βούλγαρη.

Το Πλατύ μπήκε δυνατά και με χατ τρικ του Καραντουλαμά, βρέθηκε με τρία γκολ μπροστά έως τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο φορ του Αστέρα σκόραρε στο 20΄, στο 38΄ και στο 52΄. Η ομάδα του Χρήστου Ζαρογιάννη μπήκε ξανά στο παιχνίδι με δύο γκολ (67΄ και 80΄) του φορ Παπαδόπουλου, που πέρασε αλλαγή στην επανάληψη. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα ματς γκραν γκινιόλ, με τη μπάλα πάνω – κάτω και τις δύο ομάδες να επιζητούν μανιωδώς το γκολ. Τελικά την τελευταία λέξη είπε η ομάδα του Τάσου Χουρσουζίδη που σκόραρε στις καθυστερήσεις, βάζοντας έτσι “ταφόπλακα” στα όνειρα των γηπεδούχων για ανατροπή.

Τελικό 2-4.

Διαιτητής ο κ. Γαβράς, βοηθοί οι κ.κ. Βαλκάνος – Μπακάλης.

Θύελλα Σταυρού (Ζαρογιάννης): Κεϊσίδης, Γρατσιάνος, Πασχαλίδης, Τουτουντζίδης, Θυμιόπουλος Δ., Ντινόπουλος (57΄ Παπαδόπουλος), Αντωνιάδης (46΄ Μυλωνάς Αλ.), Μελιόπουλος (64΄ Κοντογιάννης), Μυλωνάς Αχ., Θυμιόπουλος Ν., Μπακάλης (46΄ Περτσιούνης).

Αγροτικός Αστέρας Πλατέος (Χουρσουζίδης): Πρέτσι, Μοσχόπουλος, Βαχανελίδης (61΄ Πρέτσι), Αντωνιάδης, Ελευθεριάδης (80΄ Μπάλμι), Καραντουλαμάς, Κίρτσογλου, Ρετζέπης, Μηνούδης (76΄ Παναπακίδης), Πέτκος, Ιορδανόπουλος (52΄ Βούλγαρης).

ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 1 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 2 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 3 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 4 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 5 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 6 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 7 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 8 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 9 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 10 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 11 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 12 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 13 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 14 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 15 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 16 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 24 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 25 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 26 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 27 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 28 ΣΤΑΥ ΠΛΑΤ 29

Προηγούμενο άρθροΚύπελλο: Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων – ΦΑΣ Νάουσα 4-0. Καταιγιστικός ο Μέγας! βίντεο – φωτό