Κύπελλο ΕΚΑΣΚΕΜ: Νέα νίκη – πρόκριση στο final four για τον σεληνιασμένο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια.

Νίκη πρόκριση για τον μπασκετικό ΓΑΣ Αλεξάνδρεια!

Ζευγάρωσε τις νίκες του για τον θεσμό του κυπέλλου η ομάδα μπάσκετ της πόλης μας! Το απόγευμα της Τετάρτης το σύνολο του Ανδρέα Οκλαλιώτη φιλοξενήθηκε στο κλειστό της Κατερίνης, όπου επικράτησε σχετικά εύκολα του τοπικού Πιερικού-Αρχέλαου με τελικό σκορ 61-71!

FB IMG 1536860780089

Η διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου άγγιξε τους 20 πόντους, γεγονός που επέφερε αδικαιολόγητη χαλαρότητα στους παίκτες του ΓΑΣ και έδωσε την ευκαιρία στην νεανικη και αξιόμαχη ομαδα της Κατερίνης να διεκδικήσει την επιστροφή της στο ματς! 5 λεπτά στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ηταν αρκετά για να επαναφέρουν οι παίκτες του ΓΑΣ την διαφορά σε διψήφιο νούμερο και να επικρατήσουν τελικά σχετικά εύκολα!

FB IMG 1536860798450

Άξιο αναφοράς οι 4 τεχνικές ποινές και τα 2 αντιαθλητικα φάουλ που δέχτηκε η ομάδα της Αλεξάνδρειας έναντι καμίας τιμωρίας των αντιπάλων, σε ένα παιχνίδι μάλιστα που η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής, γεγονός που αντικατοπτρίστηκε στο σκορ από τα πρώτα λεπτά!

FB IMG 1536860768912

Δεκάλεπτα: 12-27, 22-40, 49-55, 61-71.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Μπόζογλου 12 (2), Ταβαντζής 17 (2), Ζησόπουλος 10 (1), Τσαρδούλιας, Καλλιφατίδης 4 (1), Λαγαμτζής 9, Φανούλης, Χατζηαγοράκης, Σφήκας, Βαβατσιούλας 7 (1), Χασιακής 2, Κουπάντζης.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Οκλαλιώτης): Μπαλιάκας 10, Αβραμίδης 4, Πουρλιοτόπουλος 5 (1), Χρυσικός, Σιδηρόπουλος 8, Σταυρόπουλος, Παντοφλίδης 10, Σιτσάνης 6, Παπαγερίδης 4, Μπίσκας 18 (1), Πρόιος, Καρκάρας 6.

Προηγούμενο άρθρο2ος Αλεξανδρινός Αγώνας Δρόμου 5χλμ. – 10χλμ. & Gidas Fun Run 1.000μ.: Κυριακή 16/09/2018 Πρόγραμμα εκδηλώσεων
Επόμενο άρθροΑίγυπτος: Με τη δυναμική παρουσία της Ελλάδας πραγματοποιείται η μεγάλη στρατιωτική άσκηση «Bright Star 2018»