Κεραυνός Επισκοπής – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 1-4. Κέρδισε «άνετα» και κράτησε δυνάμεις για τον τελικό της Τετάρτης. – Βίντεο – Φώτο

Χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας πέρασε και το εμπόδιο του Κεραυνού Επισκοπής επικρατώντας του αντιπάλου του με 4-1 και τώρα το ενδιαφέρον του στρέφεται στον μεγάλο τελικό της Τετάρτης με τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων όπου θα προσπαθήσει να κατακτήσει το 3ο κύπελλο στα τελευταία 5 χρόνια.

Ρεπορτάζ: Στέλιος  Νίκας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει σε θέση οδηγού από το πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δημιουργώντας ευκαιρίες, ενώ στο 21’ ο Πατατούκας με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Θανάσης Κίτσας εκμεταλλεύθηκε ασίστ του Ζωγράφου και λίγο μέσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δεξί σουτ έκανε το 0-2 σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν γρήγορα το παιχνίδι πετυχαίνοντας αλλά δύο γκολ με τον Μάριο Αργυρόπουλο στο 49’ με πέναλτι και στο 51’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με λόμπα  έκλεισε τον δείκτη του σκορ για την ομάδα του ΠΑΟΚ. Στο 82’ ο Παραστατίδης έγραψε τον τελικό δείκτη του σκορ διαμορφώνοντας το σε 1-4, όταν με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στην αντίθετη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Ευαγγελόπουλου. Συμπερασματικά θα λέγαμε  ο ΠΑΟΚ δίκαια κέρδισε το σημερινό παιχνίδι παρέμεινε σε απόσταση βολής από την κορυφή, ενώ έκανε και συντήρηση δυνάμεων για τον μεγάλο τελικό της Τετάρτης με τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων. Ο Κεραυνός αντίθετα παραδόθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου του, δεν μπόρεσε να μπει στον ρυθμό του αγώνα και ηττήθηκε δίκαια.

Διαιτητής ο κος Καραντώνης με βοηθούς τους κ.κ Καραγκιζόπουλο, Ιασωνίδη.