ΓΑΣ Ροδοχωρίου – Μ. Αλ. Αγίας Μαρίνας 1-1. Δίκαιη η ισοπαλία. Στις καθυστερήσεις ισοφάρισε ο ΓΑΣ – Βίντεο – Φώτο

Δεν ανάδειξε νικητή το ντέρμπι μεταξύ του ΓΑΣ Ροδοχωρίου και του Μέγα Αλέξανδρου Αγίας Μαρίνας με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς, ενώ για τους γηπεδούχους ήταν η πρώτη τους απώλεια για φέτος, καθώς στα προηγούμενα έξη παιχνίδια είχαν πετύχει ισάριθμες νίκες.

Οι γηπεδούχοι  διατήρησαν μία ελαφρά υπεροχή καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κτυπήσουν στην κόντρα δίνοντας έμφαση στην αμυντική λειτουργία, καθώς στο σημερινό παιχνίδι εμφανίστηκαν με κάποιες ελλείψεις, ενώ απουσίαζε και ο βασικός τους τερματοφύλακας τον οποίο αντικατέστησε ο νεαρός Κερμανίδης. Οι σημαντικότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο  δημιουργήθηκαν στο 3’και στο 14’ με τον Τσαγκέρα όταν με κεφαλιές προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Κερμανίδη χωρίς όμως και τις δύο φορές να βρίσκει στόχο στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 28’ο Κερμανίδης έβγαλε κόρνερ μια απευθείας εκτέλεση πλαγίου του Κοτζαχρήστου , ενώ στο 31’ ήταν η πρώτη φορά που η άμυνα των γηπεδούχων αισθάνθηκε έντονα τον Αργυρόπουλο , όταν ο Σερασκιέρης έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου  και με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Αργυρόπουλο ο οποίος με δεξί σουτ δεν μπόρεσα να παραβιάσει την εστία του Ιωακειμίδη στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι . Στο 40’ δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Ουέλινγκτον η μπάλα βγήκε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο 44’ ο Αργυρόπουλος δέχτηκε μεταβίβαση από τον Σακελλάρη μέσα στην μεγάλη περιοχή πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με το κακό του πόδι το δεξί, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας τον δείκτη του σκορ σε 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Σκορ ημιχρόνου 0-1

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι  μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση είχαν τον έλεγχο της κυκλοφορίας, αλλά οι φιλοξενούμενοι με σωστή αμυντική λειτουργία απέτρεπαν τη δημιουργία κινδύνων στην εστία του Κερμανίδη. Στο 58’  η πρώτη καλή φάση της επανάληψης για τους φιλοξενούμενους όταν Σερασκιέρης και Αργυρόπουλος έκαναν το ένα – δύο, με τον πρώτο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Κερμανίδη και στη συνέχεια ο διαιτητής να δίνει  φάουλ υπέρ του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο 64’ ο Καρυπίδης μέσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Αργυρόπουλος εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό η μπάλα βγήκε λίγο άουτ από   το δεξί κάθετο δοκάρι του Ιωακειμίδη. Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Ουέλινγκτον στο 89’.Και στο 92’ έγινε η φάση που καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα όταν ο Κερμανίδης στην διείσδυση που επιχείρησε από δεξιά ανατράπηκε από τον Τουλουμτζή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπρέγκου εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών διαμορφώνοντας τον τελικό δείκτη του σκορ σε 1-1.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η ισοπαλία αποδίδει δικαιοσύνη και για τις δύο ομάδες καθώς οι γηπεδούχοι είχαν μεν την υπεροχή καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά υστέρησαν στην τελική προσπάθεια, ενώ  οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Αργυρόπουλο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε στο πρώτο ημίχρονο έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού μέχρι το 92’ όταν ο και Μπρέγκου με πέναλτι έκανε το τελικό 1-1.Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Γιάννη Κερλίδη η εντός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕ Χαρίεσσας, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας υποδέχεται στην έδρα του τον Αγροτικό Αστέρα Πλατέος.

Πολύ καλή η διαιτησία του κου Παρασίου με βοηθούς τους κ.κ Παπαδάκη, Αργυρίου

ΓΑΣ Ροδοχωρίου

Ιωακειμίδης, Παπαδόπουλος Ν., Σάκαλης, Τσαγκέρας, Σέρα, Ρίσου, Παρηγορίδης(69’ Μωυσίδης) , Μισιρλίδης(67’Αναστασόπουλος), Μπρέγκου, Ουέλινγκτον, Κοτζαχρήστος(61’ Καρυπίδης) .

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας

Κερμανίδης, Συμπεθέρης, Τζάνι, Τουλουμτζής, Αργυρίου, Σερασκιέρης, Φωτόπουλος(86’ Ράμα) , Αργυρόπουλος(81’ Τσακαλίδης) , Έξαρχος, Δημητρούσης(65’ Λαμπριανίδης) , Σακελλάρης.

ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 1 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 2 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 3 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 4 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 5 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 6 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 7 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 8 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 9 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 10 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 11 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 12 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 13 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 14 ΡΟΔΟΧ ΑΓ ΜΑΡ 15

Προηγούμενο άρθροΆρης Παλαιοχωρίου – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 0 -1. Μόνος στην κορυφή ο δικέφαλος. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΑλεξάνδρεια: Τσάρκα αδέσποτων – Στο απροχώρητο η κατάσταση με τα αδέσποτα! – βίντεο