ΓΑΣ Ροδοχωρίου – Αγροτικός Αστήρ Πλατέος 2-2. Λύγισε στο τέλος το Πλατύ – Βίντεο – Φώτο

Σε ένα πολύ γεμάτο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο του Ροδοχωρίου η γηπεδούχος ομάδα και ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές το τελευταίο ημίωρο του αγώνα όταν και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με το γκολ που πέτυχε στο 90+2’ ο Μωυσίδης που εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Μουρουζίδη και με πλασέ από κοντά ισοφάρισε. Το Πλατύ προηγήθηκε στο 20’ με τέρμα του Καραντουλαμά με δεξί πλασέ ύστερα από σέντρα του πολύ καλού σήμερα Αντωνιάδη.

Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 όταν ο Αντωνιάδης από δεξιά επιχείρησε σέντρα σουτ με τον Ιωακειμίδη να αιφνιδιάζεται από την πορεία της μπάλας μην μπορώντας να βγάλει σωστή αντίδραση  με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα δίνοντας σημαντικό προβάδισμα με 0-2 για τους γηπεδούχους. Στο 31’ φάνηκε για μια ακόμη φορά η αδιαμφισβήτητη ποιότητα του Μπρέγκου όταν δεχόμενος την μπάλα μέσα στην περιοχή την κατέβασε με άψογο τρόπο και με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Preci.

Στο 43’ είχαμε τον τραυματισμό του Βούλγαρη, όταν συγκρούστηκε με τον Ιωακειμίδη σε μία διεκδίκηση  με αποτέλεσμα να μεταβεί στο νοσοκομείο Νάουσας,  όπου τα αποτελέσματα των εξετάσεων έδειξαν κάκωση στα πλευρά και θα χάσει το πρώτο παιχνίδι κυπέλλου με το Ροδοχώρι την προσεχή Τετάρτη. Ο Βούλγαρης αντικαταστάθηκε από τον Μπάλμι τον μοναδικό ποδοσφαιριστή που υπήρχε στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη το Ροδοχώρι πάλεψε για την ισοφάριση με το Πλατύ να έχει καλή αμυντική λειτουργία,  οι αλλαγές όμως του Γιάννη Κερλίδη βοήθησαν τους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μωυσίδη όπως προαναφέραμε να πετύχουν το τελικό 2-2, ενώ στο 78’ είχαν και δοκάρι με τον Ασλάνογλου.

Αξίζει να αναφερθεί ότι οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα έμειναν από δυνάμεις υποχώρησαν  και  μοιραία δέχτηκαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το Πλατύ παρουσίασε σήμερα το γνωστό καλό πρόσωπο του στα ντέρμπι, ενώ το Ροδοχώρι εκμεταλλεύτηκε την επάρκεια που είχε στον πάγκο και με τις αλλαγές του Γιάννη και επειδή κατάφερε να πάρει τον  βαθμό της ισοπαλίας.