ΓΑΣ Αλεξάνδρεια – Αετοί Βέροιας 63-60. Με το δεξί στα πλέι οφ ο ψυχωμένος ΓΑΣ. – βίντεο – φωτό

Ξεκίνημα των πλέι οφ της Α ΕΚΑΣΚΕΜ σήμερα και ο δεύτερος της regular season ΓΑΣ Αλεξάνδρεια υποδέχθηκε τον τρίτο της τελικής κατάταξης ομάδα των Αετών Βέροιας, σε ένα ντέρμπι με ενδιαφέρον και σασπένς έως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τη σπουδαία νίκη κατέκτησαν οι γηπεδούχοι με σκορ 63-60, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών και πλέον χρειάζονται μία ακόμη νίκη για να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στον τελικό των πλέι οφ. Το δεύτερο ματς θα διεξαχθεί το επόμενο Σάββατο 20/4 στο κλειστό Δ. ΒΙΚΕΛΑΣ του Μακροχωρίου,

Το σημερινό ήταν ένα ντέρμπι όπου η εναλλαγή του σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες γινόταν με ..κινηματογραφικό τρόπο. Οι φιλοξενούμενοι του Ιορδάνη Τυριακίδη μπήκαν δυνατά, καταφέρνοντας να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο 15-10 μπροστά. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου που βρήκε μπροστά τους Αετούς 33-28. Με την έναρξη της επανάληψης οι παίκτες των Γκότση-Γκιζάρη έδειξαν να αφυπνίζονται και με αντεπίθεση διαρκείας να περνούν έως και δέκα πόντους μπροστά (45-35). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και τα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς έγινε “ρώσικη ρουλέτα”.. Τελικά η νίκη χαμογέλασε στον ΓΑΣ που με ψυχή και άμυνα για σεμινάριο κράτησε έως το τέλος το πολύτιμο προβάδισμα, 63-60.

Στα αξιοσημείωτα ήταν στις αρχές της επανάληψης ο τραυματισμός του Χατζηχαρίση στο αριστερό φρύδι φέροντας υψηλή αιμορραγία, με τον α΄ διαιτητή Ταρενίδη να του παρέχει τις πρώτες βοήθειες, με τη συμπαράσταση των ανθρώπων του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια.

Όσο αφορά τα αγωνιστικά του ΓΑΣ, να σημειωθούν οι σημερινές απουσίες για διάφορους λόγους των Πουρλιοτόπουλου, Παντοφλίδη, Γιοβανόπουλου και Σιτσάνη. Θετική εντύπωση προκάλεσε η επιστροφή στην ενεργό δράση του Αλέξανδρου Ζησιού έπειτα από 1,5 χρόνο λόγω ρήξης χιαστού.

Διατητές οι κ.κ. Ταρενίδης και Ντόγκας.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 28-33 (ημ.), 47-43, 63-60.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Γκότσης-Γκιζάρης): Μπαλιάκας 2, Μπίσκας 2, Σιδηρόπουλος 21(3), Ζησιός, Αβραμίδης 9(3), Κεσίδης, Παπαγερίδης 8, Καρκάρας 15(2), Πρόιος, Καραγιάννης, Χερκελετζής 6.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

GA AL AET 1 GA AL AET 2 GA AL AET 3 GA AL AET 4 GA AL AET 5 GA AL AET 6 GA AL AET 7 GA AL AET 8

Προηγούμενο άρθροΦίλιππος Μελίκης – ΓΑΣ Κοπανός 2 – 0. Ντύθηκε «Πιτσάβας» ο Μαμουτόπουλος – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΜελίκη: Μεγάλες οι ζημιές σε ροδάκινα και ακτινίδια από το χαλάζι στην ευρύτερη περιοχή της Μελίκης