Final Four κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ: ΓΑΣ Αλεξάνδρεια και ΦΟ Αριδαίας στον μεγάλο τελικό! – βίντεο – φωτό

Με τη διεξαγωγή των ημιτελικών αγώνων μπάσκετ κυπέλλου άρχισε σήμερα στο ΔΑΚ Γιαννιτσών το φετινό Final Four, που θα ολοκληρωθεί αύριο με τον μικρό και μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Νικητής του πρώτου ζευγαριού ΦΟ Αριδαίας – Αετών Βέροιας αναδείχθηκε η ομάδα της Αλμωπίας, επικρατώντας 75-74 με μία βολή του Αβραμίδη 3” πριν ακουστεί η κόρνα λήξης της γραμματείας.

Στο δεύτερο αγώνα ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον τελικό επικρατώντας της ΑΓΕ Πιερίας 61-56. Η ομάδα της Αλεξάνδρειας θα επιδιώξει να στεφθεί κυπελλούχος ΕΚΑΣΚΕΜ έπειτα από 12 χρόνια (τροπαιούχος του θεσμού το 2006).

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ανδρέα Οκλαλιώτη, που εξασφαλίζοντας διαρκώς διαφορές διψήφιων πόντων. Ένας εφησυχασμός όμως των πρασίνων στο ξεκίνημα της επανάληψης έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Πιερίας να πλησιάσει απειλητικά στο σκορ, με αποτέλεσμα το ματς να εξελιχθεί σε ντέρμπι. Τελικά η ποιότητα των Αλεξανδρινών επικράτησε, με το τελικό 61-56 υπέρ τους να τους δικαιώνει. Διαιτητές οι κκ Ταρενίδης και Μητώνας. Δείτε εικόνες και βίντεο των δύο ημιτελικών.

Δείτε το βίντεο ΦΟ Αριδαίας – Αετοί Βέροιας

Δείτε το βίντεο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια – ΑΓΕ Πιερίας

FO ARD BER 1 FO ARD BER 2 FO ARD BER 3 GA ALE PIER 1 GA ALE PIER 2 GA ALE PIER 3 GA ALE PIER 4 GA ALE PIER 5 GA ALE PIER 6 GA ALE PIER 7 GA ALE PIER 8 GA ALE PIER 9 GA ALE PIER 10 GA ALE PIER 11

Προηγούμενο άρθροΒόλεϊ κορασίδων: Για πρώτη φορά τουρνουά βόλεϊ στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας. (Βίντεο-φώτο)
Επόμενο άρθροΕθνικός Κλειδίου – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 0-3 : Παράσταση για ένα ρόλο – Βίντεο – Φώτο