Φίλιππος Βέροιας – ΓΣ Ελευθερούπολης 73 – 69. Με καρδιά χιλίων λεόντων η πρώτη νίκη για τον Φίλιππο. – βίντεο – φωτό

Περνώντας δια πυρός και σιδήρου, αλλά δείχνοντας μέταλλο και καρδιά ο Φίλιππος Βέροιας κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα της Ελευθερούπολης.

Οι θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό Δ. ΒΙΚΕΛΑΣ του Μακροχωρίου απόλαυσαν έναν αγώνα με άφθονο σασπένς, διαρκείς εναλλαγές στο σκορ και τελικό νικητή την ομάδα της Βέροιας που πανηγύρισε έντονα την πρώτη της επιτυχία στη φετινή Α2 μπάσκετ.

Ο αγώνας δεν άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους, μιας και η Ελευθερούπολη πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ κυριαρχώντας στα ριμπάουντ. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο +10 (11-21). Μεταμορφωμένοι στο 2ο δεκάλεπτο μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα ξεκινώντας αντεπίθεση διαρκείας. Πέτυχαν εκπληκτικό σερί 17-0 παίζοντας υποδειγματική άμυνα, με τους παίκτες του Κυριάκου Παπαδόπουλου να μένουν χωρίς πόντο τα τελευταία 6 λεπτά της περιόδου!

Σκορ ημιχρόνου 32-28.

Στην επανάληψη η Ελευθερούπολη αντεπιτέθηκε και το ματς μέχρι το τέλος του πήγαινε πόντο – πόντο, με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ για τις δύο ομάδες. Πιο αποφασιστικοί οι παίκτες του Φίλιππου τα τελευταία λεπτά, πήραν τελικά τη σπουδαία νίκη με 73-69.

Στις δηλώσεις τους οι δύο προπονητές Κυριάκος Παπαδόπουλος και Δημήτρης Γκίμας συμφώνησαν ότι έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι μέσα σε αθλητικά πλαίσια. Ο coach της Ελευθερούπολης δίνοντας συγχαρητήρια στον συνάδελφό του για τη νίκη και ευχαριστώντας για τη φιλοξενία, στάθηκε στα πολλά φάουλ που καταλογίστηκαν εις βάρος της ομάδας του. Ο Δ. Γκίμας τόνισε ξανά ότι χρειάζεται υπομονή, αφού μία νίκη όπως και μια ήττα σ’ αυτή την κατηγορία δεν σημαίνει τίποτα. Για τον νεαποκτηθέντα Μίλαν Ντρεκάλοβιτς που πήρε για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής, διευκρίνησε ότι ακόμη βρίσκεται μόλις στο 30% των δυνατοτήτων του.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 32-28 (ημίχρονο), 43-46, 73-69.

Διαιτητές: Παγώνης-Σιμητόπουλος-Κοϊμτζόγλου (Μελανίδης)

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας 2, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 3 (1), Ελευθεριάδης 26 (2), Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 5, Καντάρκος 12, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 3 (1).

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 16 (1), Γοργόνης 13 (3), Τσούτσος 4, Γκέλιος, Μοτσενίγος 18 (4), Σταμπουλής 2, Καμπουρίδης 9 (1), Μπένας 6, Δεληγεώργης 1.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

Δηλώσεις προπονητών στο βίντεο:

ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 1 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 2 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 3 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 4 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 5 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 6 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 7 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 8 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 9 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 10 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 11 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 12 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 13 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 14 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 15 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 16 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 17 ΦΙΛ ΒΕΡ ΕΛΕΥΘ 18

Προηγούμενο άρθροΠΑΟ Κουλούρας – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 1-4. Έπαιξε σαν Αστέρας. Χατ τρικ ο Καραούσογλου – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ: ΜΟΣΚΟΒΙΣΙ: Η Ελλάδα δεν είναι «φτωχός συγγενής» της Ε.Ε