ΦΑΣ Νάουσα-Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων 0-0. Ανοιχτοί λογαριασμοί για τη ρεβάνς. – βίντεο-φωτό

Το πιο αμφίρροπο ζευγάρι των προημιτελικών του κυπέλλου Ημαθίας “κονταροχτυπήθηκε” σήμερα στο στάδιο της Νάουσας. ΦΑΣ Νάουσα και Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων έμειναν στο λευκό 0-0, σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο που δυσχέραινε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε  αμφίρροπα με μοιρασμένη κατοχή μπάλας και λίγες φάσεις εκατέρωθεν στις δύο εστίες. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να υπερισχύουν σε δυνάμεις και κυνήγησαν με πείσμα το γκολ της νίκης μέχρι τα τελευταία λεπτά, κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο τερέν. Στο 7′ με σουτ του Νίρλα η Νάουσα απείλησε πρώτη στον αγώνα. Στο 16′ ο Παρσόπουλος μόνος με  φάτσα στην εστία αιφνιδιάστηκε και με κεφαλιά  έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Νίρλας στο 19′ με νέο σουτ απείλησε τον Αργυρόπουλο, αλλά η μπάλα κοντράρισε φεύγοντας ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη με την είσοδο των Λίτσι και Κουκουράκη, τα Τρίκαλα κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Ευκαιρίες έχασαν οι Λίτσι στο 47′ και Ανδρίτσος στο 50′. Ο ταλαντούχος νεαρός γκολκίπερ των γηπεδούχων Ζάχος, με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν σε ευκαιρίες του Ανδρίτσου στο 51′, τετ-α-τετ του Παρσόπουλου του 80′ και κεφάλια του Λίτσι το 81′. Τέλος, πέναλτι ζήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι στο 84′ σε πτώση του Σωτηράκη.

Τελικό 0-0.

Διαιτητής ο κ. Παρασίου, βοηθοί οι κ.κ. Κωστούλης και Νησελίτης.

ΦΑΣ Νάουσα: Ζάχος, Περηφανόπουλος, Παντζαρτζίδης, Λαφάρας, Αθανασιάδης, Νίρλας, Τόσιος (68′ Γατουρτζίδης), Κερμανίδης, Δασκαλάκης, Λαμπριανίδης, Καραγιάννης (46′ Γιαμαλίδης).

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων: Αργυρόπουλος, Μηνούδης, Τζιλόπουλος, Τσιρίδης, Πέικος, Κιρκιλιανίδης Ι. (46′ Κουκουράκης), Ζησιόπουλος (63′ Σωτηράκης), Αναδολού, Ανδρίτσος (86′ Βουλγαράκης), Παρσόπουλος, Παπαδόπουλος Ευθ. (46′ Λίτσι).

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

Φωτο:

NAOY TRI 1 NAOY TRI 2 NAOY TRI 3 NAOY TRI 4 NAOY TRI 5 NAOY TRI 6 NAOY TRI 7 NAOY TRI 8 NAOY TRI 9 NAOY TRI 10 NAOY TRI 11 NAOY TRI 12

Προηγούμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας-Βέροια 1-4. Ανώτερη η “Βασίλισσα” έναντι του μαχητικού δικέφαλου. – βίντεο-φωτό
Επόμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας: Κοπή πίτας με ευχές και πλούσια δώρα! – βίντεο-φωτό