ΦΑΣ Νάουσα – Μ. Αλ. Αγίας Μαρίνας 1-1. Πρώτη απώλεια εντός από την ψυχωμένη Αγία Μαρίνα. – Βίντεο-Φώτο

Με το αριστερό μπήκε ο ΦΑΣ Νάουσα στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για το 2019, καθώς υποχρεώθηκε σε οδυνηρή ισοπαλία στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ από τον ψυχωμένο Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας σε 1-1.

Το σημερινό αποτέλεσμα τον γκρέμισε  από την κορυφή της βαθμολογίας για πρώτη φορά φέτος, του στέρησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα και πλέον χρειάζεται να κάνει υπερβασεις, γιατί ο ΦΑΣ στον δεύτερο γύρο έχει όλα τα ντέρμπι εκτός έδρας με τις ομάδες που διεκδικούν την είσοδο στα play-off. Μεταμορφωμένος προς το καλύτερο εμφανίστηκε σήμερα και ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας, έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Γιώργου Σγούρδα, έπαιξε ψυχωμένα και δίκαια απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το σκορ άνοιξε στο 7’ ο νεοαποκτηθείς Καραγιάννης που εκμεταλλεύθηκε σέντρα του Παντζαρτζίδη από δεξιά και με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στην αριστερή γωνία του Ευαγγελόπουλου. Στο 26’ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απαντήσουν, όταν ο Σερασκιέρης επιχείρησε σέντρα από αριστερά ο Τριανταφυλλόπουλος  δεν βρήκε σωστά την μπάλα αυτή κατέληξε στον Τσακαλίδη, που με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Νομικού, διαμορφώνοντας το δείκτη του σκορ σε 1-1. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Περηφανόπουλος με γυριστό σουτ ύστερα από κόρνερ του Μαντώς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ευαγγελόπουλου. Σκορ ημιχρόνου 1-1.

Στην επανάληψη η Νάουσα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι έχασε αρκετές ευκαιρίες με πιο σημαντικές στιγμές αυτές του Καραγιάννη στο 54’, του Λαμπριανιδη στο 61’ όταν το δεξί σουτ που επιχείρησε απέκρουσε με το πόδι ο Ευαγγελόπουλος. Στο 65’ ο διαιτητής απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τσακαλίδη για επικίνδυνο μαρκάρισμα και ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας συνέχισε με 10 ποδοσφαιριστές για 9’ λεπτά, καθώς απεβλήθη λίγο αργότερα από τους γηπεδούχους ο νεοαποκτηθείς Φωτόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον ίδιο λόγο . Οι δύο μεγάλες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες έγιναν προς το τέλος του παιχνιδιού . Στο 82’ ο Συμπεθέρης έφυγε μόνος του προσπάθησε να βγάλει τετ α τετ τον Σερασκιέρη, αλλά η μεταβίβαση που επιχείρησε δεν ήταν καλή και ο Λαφάρας πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο σκόρερ της Νάουσας Καραγιάννης έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να δώσει την νίκη στους γηπεδούχους, όταν  από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε μόνος κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ευαγγελόπουλου. Τελικό σκορ 1-1.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, καθώς η Νάουσα είχε ευκαιρίες δεν έθελξε όμως με την απόδοση της, ενώ σήμερα βρήκε απέναντί της έναν ψυχωμένο αντίπαλο που ήθελε να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι, της έβαλε δύσκολα κυρίως με την προσήλωση στην αμυντική λειτουργία που εφάρμοσε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε αποτέλεσμα σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του ΦΑΣ, πράγμα που δεν κατάφερε καμία ομάδα που πέρασε από εκεί . Να σημειώσουμε ότι η σημερινή εμφάνιση του Μέγα Αλέξανδρου ευχαρίστησε τον κόσμο της ομάδος κυρίως με την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου δείχνοντας ότι οι άσχημες εμφανίσεις στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος πιθανότατα θα αποτελέσουν παρελθόν. Η ομάδα του του ΦΑΣ το προσεχές Σάββατο υποδέχεται στην έδρα της τον Αγροτικό Αστέρα Πλατέος, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας κοντράρεται εντός έδρας με τον Φίλιππο Μελίκης. Το σημερινό παιχνίδι παρακολούθησε από τα επίσημα και ο πρώην προπονητής του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας Φερέιρα Κινγκ.

Διαιτητής ο κος Παυλίδης με βοηθούς τους κ.κ Παπαδάκη και Τσιουγγάρη

ΦΑΣ Νάουσα

Νομικός, Παπακωνσταντίνου(46’ Φωτόπουλος) , Περηφανόπουλος, Δασκαλάκης67’ Κερμανίδης), Παντζαρτζίδης, Μαντώς(89’ Γιαμαλίδης), Λαμπριανίδης, Λαφάρας, Νύρλος, Τόσιος, Καραγιάννης.

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας

Ευαγγελόπουλος, Συμπεθέρης(84’ Κουτρουλιάς), Γαβριηλίδης(89’ Κολίτσης), Τουλουμτζής, Τζάνι, Νιογκανα, Τριανταφυλλόπουλος(77’ Πέγιος), Σερασκιέρης, Ευθυμίου, Τσακαλίδης, Κούβαρος Ε. (70’ Κουβατσίδης).

ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 1 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 2 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 3 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 4 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 5 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 6 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 7 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 8 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 9 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 10 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 11 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 12 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 13 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 14 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 15 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 16 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 17 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 18 ΝΑΟΥ ΑΓ ΜΑΡ 19

Προηγούμενο άρθροΑγροτικός Αστέρας Πλατέος – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 1-2. Πρωταθλητής χειμώνα το Ροδοχώρι με ανατροπή σε δύο λεπτά! – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΑλεξάνδρεια: Ομιλία στελεχών Πολιτικού Φορέα ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ. – βίντεο – φωτό