Αγροτικός Αστέρας Πλατέος – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 1-2. Πρωταθλητής χειμώνα το Ροδοχώρι με ανατροπή σε δύο λεπτά! – βίντεο – φωτό

Το ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου για την Α κατηγορία της ΕΠΣ Ημαθίας ανέδειξε μεγάλο νικητή τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου, ο οποίος με τη σπουδαία νίκη του μέσα στο Πλατύ φιγουράρει πλέον μόνος πρώτος στη βαθμολογία, κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Το ντέρμπι άρχισε σε ένα σχετικά βαρύ και γλιστερό τερέν με το Ροδοχώρι να κρατά την εδαφική υπεροχή και το Πλατύ να προσπαθεί να ελέγξει το χώρο του κέντρου χτυπώντας με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Στο 18΄από εκτέλεση φάουλ του Ουέλινγκτον και σουτ του Μπρέγκου, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από παρέμβαση του Μισαηλίδη που ήταν σε θέση οφσάιντ, με το γκολ ορθώς να ακυρώνεται. Στο 22΄σουτ του Μουρουζίδη, αποκρούει με τα πόδια ο Μουσκεφτάρας. Ξανά ο Μουρουζίδης στο 23΄ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Νέα χαμένη ευκαιρία με τον Μουρουζίδη στο 28΄ που μόνος μέσα στην περιοχή πλάσαρε τον Μουσκεφτάρα άουτ. Στο 30΄ ο Καραντουλαμάς χάνει την πρώτη  κλασική ευκαιρία για το Πλατύ, όταν από ασίστ του Καραούσογλου ο φορ του Αστέρα φάτσα με το τέρμα σούταρε άουτ. Στο 38΄ ωραία ατομική ενέργεια του Κίρτσογλου και σέντρα από αριστερά, η κεφαλιά του Χαλβατζή από κοντά πέρασε ψηλά άουτ. Τελευταία φάση του ημιχρόνου για το Ροδοχώρι στο 39΄ με το σουτ του Πατατούκα από ευνοϊκή θέση μέσα δεξιά να περνά απελπιστικά άουτ.

Ημίχρονο 0-0.

Η επανάληψη έκρυβε όλες τις συγκινήσεις με τρία γκολ, φάσεις και ανατροπή του σκορ. Στο 55΄ ο Αστέρας άνοιξε το σκορ και η εξέδρα πήρε φωτιά! Ο Καραούσογλου πλαγιοκόπησε την αντίπαλη άμυνα από αριστερά και γύρισε συρτά τη μπάλα, το πρώτο σουτ του Αντωνίου βρήκε το δοκάρι και στην επαναφορά ο προωθημένος Σερμπίνης έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν παίρνοντας την πρωτοβουλία και αφού απείλησαν ενδιάμεσα με τον Μουρουζίδη, στο 68΄ κατάφεραν την ισοφάριση. Ο Ουέλινγκτον εκτέλεσε το φάουλ και ο Ασλάνογλου γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή, όπου παρενέβη το πόδι του Καραντουλαμά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Μέσα σε δύο λεπτά, το Ροδοχώρι γύρισε το ματς. Στο 70΄ από το φάουλ του Κοτζαχρήστου στην καρδιά της άμυνας του Αστέρα πετάχτηκε αφύλακτος ο Μπρέγκου, που με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Μεγάλες ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ υπέρ του Ροδοχωρίου έχασαν οι Μπρέγκου στο 80΄ και Μουρουζίδης στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Τελικό σκορ 1-2, ένα αποτέλεσμα που κρίνεται απολύτως δίκαιο με βάση την συνολική εικόνα των δύο ομάδων.

Να σημειωθεί ότι μετά τη λήξη του αγώνα ακολούθησαν έντονοι διαπληκτισμοί μεταξύ παικτών των δύο ομάδων, οι οποίοι έλαβαν τέλος με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων. Για το λόγο αυτό αποβλήθηκαν οι οι Κούκλας (απ’ ευθείας κόκκινη), Καραντουλαμάς (δεύτερη κίτρινη) του Πλατέος και ο Μισαηλίδης (δεύτερη κίτρινη)του Ροδοχωρίου.

Διαιτητής ο κ. Μαλούτας, βοηθοί οι κκ. Παζαρτζικλής και Λαζάρου.

Αγροτικός Αστέρας Πλατέος: Μουσκεφτάρας, Μοσχόπουλος, Κούκλας, Καραούσογλου, Μπαντής, Ελευθεριάδης, Σερμπίνης, Αντωνίου, Καραντουλαμάς, Χαλβατζής, Κίρτσογλου.

ΓΑΣ Ροδοχωρίου: Ιωακειμίδης, Παπαδόπουλος (66΄ Κοτζαχρήστος), Λίπε, Ασλάνογλου, Μισαηλίδης, Μαγγίζης, Μπρέγκου, Φραγγής (58΄ Βούλγαρης), Πατατούκας (90΄ Μισιρλίδης), Μουρουζίδης (89΄ Τσαγκέρας), Ουέλινγκτον.

ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 1 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 2 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 3 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 4 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 5 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 6 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 7 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 8 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 9 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 10 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 11 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 12 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 13 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 14 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 15 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 16 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 17 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 18 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 19 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 20 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 21 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 22 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 23 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 24 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 25 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 26 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 27 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 28 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 29 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 30 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 31 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 32 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 33 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 34 ΑΣΤΕ ΡΟΔΟ 35

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (15η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΦΑΣ Νάουσα – Μ. Αλ. Αγίας Μαρίνας 1-1. Πρώτη απώλεια εντός από την ψυχωμένη Αγία Μαρίνα. – Βίντεο-Φώτο