ΦΑΣ Νάουσα – Φίλιππος Μελίκης 5-2. Μεγάλη νίκη με ανατροπή ο ΦΑΣ. Αγνώριστος στην επανάληψη ο Φίλιππος – Βίντεο – Φώτο

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο η ομάδα του ΦΑΣ Νάουσα κατάφερε να επιβληθεί του Φίλιππου Μελίκης με 5-2 κάνοντας την μεγάλη ανατροπή κυρίως με την απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου.

Ρεπορτάζ: Στέλιος  Νίκας

Οι γηπεδούχοι  βρέθηκαν στο μισό του πρώτου ημιχρόνου   πίσω στο σκορ με 0-2 με  γκολ που πέτυχε στο 5’ με κοντινό πλασέ και στο 20’ με υποδειγματική απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο  Πατατούκας. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ήταν φανερό ότι τους έλειπε το καθαρό μυαλό για να μπορέσουν να ολοκληρώσουν τις φάσεις που δημιούργησαν. Στο 40’ ο Λούρης πέτυχε ίσως το πιο καθοριστικό γκολ του αγώνα, όταν εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Μπιγκάνου από δεξιά και με κεφαλιά έκανε το 1-2, ένα γκολ που έβαλε ξανά τους γηπεδούχους στο παιχνίδι και συγχρόνως όπως αποδείχθηκε άγχωσε τους φιλοξενούμενους. Σκορ ημιχρόνου 1-2.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια όταν ο Ντέλλας με αριστερό πλασέ έκανε το 2-2 , ένα γκολ που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι υποστηρίζοντας ότι ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στην συνέχεια ο σέντερ της Νάουσας ανέλαβε δράση πέτυχε αλλά δύο τέρματα στο 59’ με κεφαλιά και στο 65’με πέναλτι και κλείδωσε με τον καλύτερο τρόπο την νίκη για τον ΦΑΣ πετυχαίνοντας το πρώτο του φετινό χατ τρικ . Στο 70’ ο Γιαμαλίδης διαμόρφωσε το τελικό 5-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο ίδιο διάστημα θα μπορούσαν να μειώσουν το σκορ στο 86’ με τον Μαμουτόπουλο, αλλά η μπάλα στην προβολή που επιχείρησε βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Βόλτση.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η ομάδα του ΦΑΣ Νάουσα κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι, καθώς κατάφερε να κάνει την ανατροπή με το γκολ που πέτυχε ο Λούρης στο 40’ να ήταν ίσως αυτό που άλλαξε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι έβγαλαν αντίδραση στο υπόλοιπο του παιχνιδιού . Αντίθετα ο Φίλιππος παρότι το σημερινό παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για αυτόν δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα και ηττήθηκε από έναν αντίπαλο που έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το σημερινό παιχνίδι. Επόμενο παιχνίδι για τον ΦΑΣ το ντέρμπι στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας με τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Φίλιππος Μελίκης υποδέχεται στο Νεόκαστρο τον Αστέρα Τριποτάμου.

ΦΑΣ Νάουσα

Βόλτσης, Πίτος, Σαρακατσιάνος, Περηφανόπουλος, Κερμανίδης(80’ Πανάγος), Γατουρτζίδης, Λούρης, Μπιγκάνος, Ντέλλας(82’ Αλεξιάδης), Σοφιανίδης(70’ Μαντώς), Κωστογλίδης(26’ Γιαμαλίδης)

Φίλιππος Μελίκης

Μπουκουβάλας, Κακαγιάννης, Καρατάσιος, Βασιλείου(65’ Θυμιόπουλος), Τσιλίκας(46’ Μελιόπουλος, Τεγούσης, Μαμουτόπουλος, Ανδρίτσος(80’ Λαναράς), Βενιόπουλος, Θεοδώρου (70’ Μανωλόπουλος)

ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 1 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 2 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 3 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 4 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 5 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 6 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 7 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 8 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 9 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 10 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 11 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 12 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 13 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 14 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 15 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 16 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 17 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 18 ΝΑΟΥ ΦΙΛ ΜΕΛΙΚ 19

Προηγούμενο άρθροΓΑΣ Ροδοχωρίου – Αχιλλέας Νάουσας 4 – 0. Μίλησε η βραζιλιάνικη ποιότητα στην επανάληψη. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (3η αγ.) – Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική