Εθνικός Κλειδίου – Φίλιππος Μελίκης 1-2. Νίκη ελπίδας για τον Φίλιππο – Βίντεο – Φώτο

Μεγάλη νίκη με 1-2 πέτυχε σήμερα η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου μέσα στο Κλειδί, καθώς κατάφερε να επικρατήσει στο ντέρμπι της ουράς επί του τοπικού Εθνικού με 1-2.

Μία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική στην υπόθεση παραμονή στην Α’ Ερασιτεχνική μέσω της διαδικασίας των play-out. Με την νίκη αυτή ο Φίλιππος έπιασε τους 15 βαθμούς, 2 λιγότερους από τον Εθνικό Κλειδίου, ενώ ο ΑΟ Μαρίνας που έχει 18 βαθμούς  βρίσκεται στην 13 θέση του βαθμολογικού πίνακα. Βεβαίως ο Φίλιππος Μελίκης συγκριτικά με τους άλλους δύο έχει το πιο βατό πρόγραμμα, ένα πρόγραμμα που του δίνει βάσιμες ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία μέσω των play-out όπως προαναφέραμε.

Βεβαίως για να φτάσει στην νίκη σήμερα ο Φίλιππος Μελίκης  χρειάστηκε να κάνει την εμφάνιση της ζωής του ο 17χρονος τερματοφύλακας Μπουκουβάλας, ο οποίος πραγματοποίησε σωρεία σωτήριων επεμβάσεων,  κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν κατέβασε ρολά με τους επιθετικούς των γηπεδούχων να δείχνουν ανίκανοι να τον νικήσουν πάρα τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν . Στο ίδιο διάστημα ο Φίλιππος Μελίκης ήταν υποτονικός δεν δημιούργησε φάσεις, εκτός από τη φάση του 22’ όταν ο Τραούδας μετά από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σαπουνόπουλου. Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, ο Φίλιππος έδειξε σημάδια ανασύνταξης και κατάφερε στο 64’ να ανοίξει τον δείκτη του σκορ με τον συνήθη ύποπτο Αντώνη Πιτσάβα, ο οποίος με δεξί σουτ εκμεταλλεύθηκε ασθενή απόκρουση του Σαπουνόπουλου διαμορφώνοντας τον δείκτη του σκορ σε 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Δέκα λεπτά αργότερα ο καλός φίλος του Αντώνη Πιτσάβα, Φίλιππος Μαμουτόπουλος με δεξί σουτ έκανε δύο τα τέρματα της Μελίκης, δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 82’ με τον Καλυβιώτη, ο οποίος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-2 για τον Εθνικό δίνοντας ελπίδες για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής απέβαλε τον Παρασχόπουλο Ν. με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Εθνικός Κλειδίου μετά την μείωση του σκορ δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Επόμενο παιχνίδι για τον Εθνικό η αναμέτρηση του προσεχούς Σαββάτου στην Χαρίεσσα με την τοπική ΑΕ, ενώ ο Φίλιππος Μελίκης θα αντιμετωπίσει στις Βαρβάρες τον Αγροτικό Αστέρα Αγίας Βαρβάρας.

Διαιτητής ο κος Καραντώνης με βοηθούς τους κ.κ Κελεσίδη, Παζαρτζικλή

Εθνικός Κλειδίου

Σαπουνόπουλος, Παρασχόπουλος Ν., Γιαννακός, Καλυβιώτης, Οικονομόπουλος, Κακατάτσιος, Αντωνιάδης, Καϊμακαμίδης Τ., Τούνης(72’ Κέτι) , Χατζηπαναγής(38’ Περηφανόπουλος) , Καϊμακαμίδης Α.

Φίλιππος Μελίκης

Μπουκουβάλας, Κακαγιάννης, Παρσόπουλος, Λουμάνι, Πιτσάβας, Μαμουτόπουλος(90’ Περπερίδης) , Τεγούσης(90+2’ Ντόβας) , Καραγκιοζοπουλος , Τραούδας, Κίτσας(86’ Τσιλίκας) , Μάρκου.

KLEI MEL 1 KLEI MEL 2 KLEI MEL 3 KLEI MEL 4 KLEI MEL 5 KLEI MEL 6 KLEI MEL 7 KLEI MEL 8 KLEI MEL 9 KLEI MEL 10 KLEI MEL 11 KLEI MEL 12 KLEI MEL 13 KLEI MEL 14 KLEI MEL 15 KLEI MEL 16

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (25η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική (26η)
Επόμενο άρθροΑγροτικός Αστήρ Πλατέος – ΓΑΣ Κοπανός 2-5. Νέα γκέλα για τον Αστέρα. – Βίντεο-Φώτο