Ερμής Αμυνταίου – Βέροια 0-4. Επίδειξη δύναμης από την «Βασίλισσα» – Βίντεο – Φώτο

Ένα ημίχρονο αποτελεσματικού ποδοσφαίρου ήταν αρκετό για την Βέροια να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το βροχερό Αμύνταιο , καθώς κατάφερε σε αυτό το διάστημα να πετύχει τρία τέρματα και με αυτό τον τρόπο το β’ ημίχρονο να εξελιχθεί σε τυπική διαδικασία για τους φιλοξενούμενους.

Ρεπορτάζ: Στέλιος  Νίκας

Η Βέροια ευτύχησε να μπει σε θέση οδηγού νωρίς στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 6’ ο Κανούλας με ψηλοκρεμαστό σουτ μέσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ δίνοντας την πρωτοπορία στους φιλοξενούμενους. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 15’ έκανε δύο τα σημερινά του τέρματα, όταν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Στόικου κάνοντας το 0-2. Στο 33’ η  Βέροια είχε δοκάρι με τον Βεργώνη όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπλέτσα ο αρχηγός της «Βασίλισσας» με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του Ερμή Αμυνταίου. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη τους φάση με τον Τσορλίνη το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Μπλατσιώτης. Στο 40’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Τσικόπουλου, ενώ στο 43’ έγινε το 0-3 για την Βέροια με τον Μπλέτσα να σουτάρει από κοντά και να παραβιάζει την εστία των γηπεδούχων εκμεταλλευόμενος την ασθενή απόκρουση του Στόικου, ύστερα από σουτ του Κανούλα. Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους βρήκε την «Βασίλισσα» να προηγείται με 0-3.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι με τον Μυλωνά έκαναν το 0-3 στο 48’ και κάπου εκεί έπεσαν οι τίτλοι τέλους για το σημερινό παιχνίδι. Η Βέροια είχε άλλη μια καλή ευκαιρία να αυξήσει το δείκτη του σκορ στις καθυστερήσεις, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Καράμπελας απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής σφύριξε την λήξη του παιχνιδιού που βρήκε νικήτρια την Βέροια με 0-4.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η Βέροια κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι κατάφερε από την αρχή να επιβάλει το ρυθμό της, πέτυχαν  γρήγορα τα πρώτα δύο τέρματα και στην συνέχεια δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Επόμενο στοίχημα για την «Βασίλισσα» να κερδίσει τα δύο εντός έδρας παιχνίδια με Λαγκαδά και Άρη Παλαιοχωρίου ώστε να βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Όσον αφορά τον Ερμή Αμυνταίου σήμερα δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο και ηττήθηκε δίκαια.

Διαιτητής ο κος Μάντζιος με βοηθούς τους κ.κ  Τσάντα και Πάνο.

Ερμής Αμυνταίου

Στόικος, Γιορεντζίδης, Ανδρονικίδης, Σιδηρόπουλος, Πιριτζάους, (72’ Γκάρας), Αμαραντίδης, Τσορλίνης(77’ Βλαδίκας), Αθανασιάδης, Θεοδουλίδης, Ηλιάδης, Χαϊτίδης(59’ Χαμαλίδης)

Βέροια

Μπλατσιώτης, Μουχάλης, Λεφίδης(77’ Κυριακίδης), Μουρατίδης(61’ Ιωάννου), Μαραγκός, Μπακάλης, Βεργώνης, Μπλέτσας, Κανούλας (43’ Μυλωνάς), Τσικόπουλος, Χαντζάρας(59’ Καράμπελας).

AMYNT BER 1 AMYNT BER 2 AMYNT BER 3 AMYNT BER 4 AMYNT BER 5 AMYNT BER 6 AMYNT BER 7 AMYNT BER 8 AMYNT BER 9 AMYNT BER 10 AMYNT BER 11 AMYNT BER 12 AMYNT BER 13 AMYNT BER 14 AMYNT BER 15 AMYNT BER 16 AMYNT BER 17

Προηγούμενο άρθροΣΕΑ Πλατάνου Ημαθίας: Σύλληψη τεσσάρων διαρρηκτών από το ΤΑ Αλεξάνδρειας
Επόμενο άρθροΝίκη Αγκαθιάς – Μελιτέας Μελίτης 1 – 1. Φωνάζει για το ακυρωθέν γκολ στο 95΄ η Αγκαθιά. – βίντεο – φωτό