Άρης Παλαιοχωρίου – Νίκη Αγκαθιάς 0 – 1. Με πέναλτι στο 90΄ λυτρώθηκε η μέτρια Αγκαθιά. – βίντεο – φωτό

“Δια πυρός και σιδήρου” πέρασε η Νίκη Αγκαθιάς από το Παλαιοχώρι, χάρη σε πέναλτι του Ζαρογιάννη που χτυπήθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Πολύς κόσμος βρέθηκε σήμερα στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου για να παρακολουθήσει το σημαντικότερο παιχνίδι της Α1, μεταξύ του πάντα ισχυρού Άρη και της πρωτοπόρου Νίκης Αγκαθιάς.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα μέτριο παιχνίδι που σ’ αυτό συνετέλεσαν σίγουρα ο αέρας που έπνεε και ο κακός αγωνιστικός χώρος του γηπέδου. Ο γηπεδούχος Άρης κατέβηκε με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, με τη φιλοξενούμενη Νίκη να προσπαθεί να δημιουργήσει παιχνίδι. Λίγες οι φάσεις που καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με κορυφαία ένα δοκάρι στο 15΄ για την Αγκαθιά και άλλες δύο φάσεις με ισάριθμες κεφαλιές των Τριανταφυλλίδη και Ευγένιου Κίτσα που πέρασαν άουτ. Φτωχότερο από φάσεις το δεύτερο ημίχρονο, ενώ αξιοσημείωτο ήταν ότι ο Άρης φαινόταν πιο απειλητικός δημιουργώντας 2-3 επικίνδυνες καταστάσεις με πρωταγωνιστή τον Άρη Μιχαηλίδη, ενώ από την άλλη η Αγκαθιά φάνηκε εγκλωβισμένη από τη σωστή αμυντική τακτική της ομάδας του Γιώργου Απόσογλου.

Φτάνοντας το ματς αισίως στο 85΄ ο διαιτητής κ. Μαλούτας συμβουλευόμενος τον β΄ βοηθό κ. Πίτο, υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Παντελίδη. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα μετά από 5 λεπτά ο Ζαρογιάννης, αφού ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για την καθυστερημένη υπόδειξή του, διαμορφώνοντας το 0-1, σκορ που κρατάει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τη Νίκη Αγκαθιάς. Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 97΄ ο Άρης για να ισοφαρίσει τον αγώνα, έπειτα από άστοχη έξοδο του Ιωακειμίδη και σουτ άυτ σε κενή εστία του Τσιρίδη.

Διαιτητής ο κ. Μαλούτας, με βοηθούς τους κκ. Νατσιούρα και Πίτο.

Άρης Παλιοχωρίου: Κωνσταντινόπουλος, Ατανάσοφ (79΄ Αρβανίτης), Παντόπουλος, Χατζόπουλος, Νικολόπουλος, Κούκλας, Τσιρίδης, Γεωργίου, Χατζόπουλος Ν (70΄ Γκίτσας), Μπακιρτζής (85΄ Γκατζίδης), Μιχαηλίδης (74΄ Γιοβανόπουλος).

Νίκη Αγκαθιάς: Ιωακειμίδης, Τριανταφυλλίδης, Παπασυμεών, Παντελίδης, Κίτσας Ε, Ιορδανόπουλος (84΄ Αντωνίου), Ξαγοράρης (93΄ Μοσχόπουλος), Πέτκος (46΄ Βούλγαρης) (92΄ Γρηγοριάδης), Ζαρογιάννης, Κίτσας Π, Λίτσι.

Δείτε δηλώσεις του αγώνα στο βίντεο:

Φώτο:

PALIOX AGAT 1 1PALIOX AGAT 2PALIOX AGAT 3PALIOX AGAT 4PALIOX AGAT 5PALIOX AGAT 6PALIOX AGAT 7PALIOX AGAT 8PALIOX AGAT 9PALIOX AGAT 10PALIOX AGAT 11PALIOX AGAT 12PALIOX AGAT 13PALIOX AGAT 14PALIOX AGAT 15PALIOX AGAT 16PALIOX AGAT 17PALIOX AGAT 18PALIOX AGAT 19PALIOX AGAT 20PALIOX AGAT 21PALIOX AGAT 22PALIOX AGAT 23PALIOX AGAT 24PALIOX AGAT 25PALIOX AGAT 26PALIOX AGAT 27PALIOX AGAT 28PALIOX AGAT 29PALIOX AGAT 30PALIOX AGAT 31PALIOX AGAT 32PALIOX AGAT 33PALIOX AGAT 34PALIOX AGAT 35

Προηγούμενο άρθροΑ1 ΕΠΣ Ημαθίας (28η αγ.): Αποτελέσματα – βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΑΕ Χαρίεσσας 3 – 0. Καθάρισε “στο ρελαντί” ο ΠΑΟΚ. – βίντεο – φωτό