Άρης Παλαιοχωρίου – ΦΑΣ Νάουσα 0-5. Εύκολα ο ΦΑΣ, αναζητούνται βαθμοί για τον Άρη.. – βίντεο – φωτο

Άνετο πέρασμα του ΦΑΣ Νάουσα από το Παλαιοχώρι, με ευρεία νίκη 5-0 επί του τοπικού Άρη.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Ο ισχυρός αέρας που έπνεε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν εμπόδισε τους φορμαρισμένους Ναουσαίους να επιβάλλουν το ρυθμό τους, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το πρώτο 20λεπτο. Η συνέχεια κύλησε με τους φιλοξενούμενους να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην επανάληψη, με τον Άρη να προσπαθεί φιλότιμα αλλά να μη μπορεί να φανεί απειλητικός σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Στο 3΄ ο Ματράκας απέκρουσε σωτήρια το κοντινό σουτ του Ντέλλα. Στο 4΄ οι φιλοξενούμενοι πλαγιοκόπησαν από αριστερά, με τον Σαρακατσιάνο να δίνει την ασίστ στον Μπιγκάνο που εξ’ επαφής άνοιξε το σκορ (0-1). Στο 20΄ το πλασέ του Νύρλα μπλόκαρε σταθερά ο Ματράκας. Στο 22΄ ο Σαρακατσιάνος έβγαλε τη σέντρα, ο Ματράκας δεν βρήκε μπάλα στην έξοδο που επιχείρησε και ο Πίτος εύκολα σκόραρε από κοντά (0-2). Στο 29΄ ο Σαρακατσιάνος ανέβασε τον δείκτη του σκορ με κοντινό σουτ, αξιοποιώντας με δεύτερη προσπάθεια την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε (0-3). Στο 34΄ ο Μπιγκάνος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε διαφορά τεσσάρων γκολ στην ομάδα του (0-4).

Ημίχρονο 0-4.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή παρά τις φιλότιμες προσπάθειές τους. Αντί αυτού, οι παίκτες του Δημήτρη Χριστοφορίδη σημείωσαν ένα ακόμη γκολ, σφραγίζοντας με τον πιο ιδανικό τρόπο το νικηφόρο πέρασμά τους  από το Παλαιοχώρι. Στο δίλεπτο 64΄-66΄ ο Λούρης έχασε δύο ευκαιρίες από αυτές που ..δεν χάνονται, σουτάροντας άουτ μπροστά από το τέρμα του Ματράκα. Ανάλογη φάση και κλασική ευκαιρία που χάθηκε ήταν αυτή του Γιαμαλίδη στο 71΄. Την ευκαιρία όμως δεν έχασε ο Λούρης στο 75΄, όταν και νίκησε τον Ματράκα στο τετ α τετ, διαμορφώνοντας το τελικό 0-5.

Τα πράγματα δυσκολεύουν πλέον αρκετά για τους κίτρινους του Δημήτρη Χαλκιά που έχουν να γευτούν τη χαρά της νίκης από την 14η αγωνιστική (9 ματς χωρίς τρίποντο), καθιστώντας επιτακτική τη νίκη στην επόμενη αγωνιστική μέσα στον Τριπόταμο. Η ομάδα της Νάουσας απέδειξε για μία ακόμη αγωνιστική ότι είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα του β γύρου, συνεχίζοντας απτόητη το κυνήγι του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

Διαιτητής του ματς ο κ. Κωστούλης, βοηθοί οι κ.κ. Παπαδάκης – Τσιούγγαρης.

Άρης Παλαιοχωρίου (Χαλκιάς): Ματράκας, Δεληβός Κ. (46΄ Δεληβός Φ.), Νικολόπουλος, Παπακωνσταντίνου, Παντόπουλος, Μουχτάρης (46΄ Σκεντερίδης), Τσομίδης (46΄ Μπίζος), Παπαδόπουλος Αθ., Αναστάσης, Καρβούνης (82΄ Παπαδόπουλος Στυλ.), Παπαδόπουλος Ευθ.

ΦΑΣ Νάουσα (Χριστοφορίδης): Ζάχος, Μπικγκάνος (76΄ Παπαδόπουλος Γ.), Λούρης, Αργυρίου (62΄ Γιαμαλίδης), Σοφιανίδης, Πίτος, Περηφανόπουλος, Μαντώς, Ντέλλας (70΄ Κωστογλίδης), Νύρλας (58΄ Γατουρτζίδης), Σαρακατσιάνος.

Φωτογραφίες:

ΠΑΛ ΝΑΟΥ 1 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 2 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 3 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 4 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 5 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 6 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 7 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 8 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 9 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 10 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 11 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 12 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 13 ΠΑΛ ΝΑΟΥ 14

Προηγούμενο άρθροΑγροτικός Αστέρας Πλατέος – Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 2-2. Ματς ροντέο με παράπονα για την διαιτησία. – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΛΟΤΤΟ: Κλήρωση & διαλογή της 15ης-2-2020