![ΓΙΟΡΤ-ΠΙΤ-ΑΛΕΞ-(45)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2019/10/ΓΙΟΡΤ-ΠΙΤ-ΑΛΕΞ-45-696x464.jpg)
Η πίτα είναι εμβληματική γεύση της ελληνικής αλλά και της πολυπολιτισμικής κουζίνας της Ημαθίας. Επόμενο ήταν η 16η γιορτή παραδοσιακής πίτας που γίνεται στην Αλεξάνδρεια να έχει μεγάλη επιτυχία. Ο κόσμος ξεπέρασε κάθε πρόβλεψη.
Ρεπορτάζ: Στέλιος Νίκας & Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης
Πολλά τα περίπτερα από τους πολιτιστικούς και μορφωτικούς συλλόγους της Ημαθίας που συναγωνίζονταν σε διακόσμηση, πρωτοτυπία και δημιουργία .
Την εκδήλωση προλόγισε ο νέος πρόεδρος της ΚΕΔΑ Μανώλης Σταυρής, ενώ σύντομο χαιρετισμό απεύθυνε ο δήμαρχος Αλεξάνδρειας Παναγιώτης Γκυρίνης, ο οποίος στη συνέχεια επισκέφθηκε όλα τα περίπτερα που είχαν στηθεί για την παραδοσιακή γιορτή πίτας και έδωσε σε κάθε σύλλογο αναμνηστικό συμμετοχής . Στη συνέχεια ακολούθησε λαϊκό πρόγραμμα με την Χαρά Βέρα . Και του χρόνου!!!