Αγροτικός Αστήρ Πλατέος – Μακροχώρι 1-0. Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Αστέρας – Βίντεο – Φώτο

Στις καλές εμφανίσεις και στις νίκες επέστρεψε ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος, καθώς σήμερα παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο επικράτησε του Μακροχωρίου με 1-0 και κλείδωσε ουσιαστικά την 5η θέση.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γιώργος Ανάστασης στο 68’ μετά από ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και κακή εκτίμηση της φάσης από τον τερματοφύλακα Τσιμπρή. Μοιρασμένο και με λίγες καλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο με σημαντικότερες στιγμές τη φάση του 38’ όταν το δεξί σουτ του Σερμπίνη απέκρουσε πέφτοντας στην δεξιά του γωνία ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, ενώ λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης ο Μοσχόπουλος μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά το δεξί σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο με τον Τσιμπρή να αντιδρά σωστά μπλοκαροντας την μπάλα. Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα ευτύχησαν να προηγηθούν στην φάση του 68’ με τον Αναστάση, ενώ στο διάστημα αυτό και πριν την επίτευξη του γκολ από τους γηπεδούχους, η σημαντικότερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 60’ όταν ο Τσακαλίδης επιχείρησε ένα αριστερό μακρινό σουτ από τα 30 μέτρα, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ευαγγελινού. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο τρεις καλές ακόμη ευκαιρίες στην επανάληψη, ενώ μετά από καιρό επανεμφανίστηκε ο Παύλος Τσαντεκίδης που μπήκε σαν αλλαγή. Συμπερασματικά το Πλατύ κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι, καθώς ήταν καλύτερο κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και με την νίκη αυτή κέρδισε ηρεμία και ψυχολογική ανάταση , μετά από ένα σερί ανεπιτυχών αποτελεσμάτων και χρειάζεται μια νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πολύ τιμητική  5η θέση στην πρώτη του παρουσία μετά από χρόνια στην Α’ Ερασιτεχνική. Οι φιλοξενούμενοι δεν έπιασαν σήμερα την απόδοση των προηγούμενων αγώνων, δεν δημιούργησαν την μεγάλη ευκαιρία και ηττήθηκαν φυσιολογικά.

Διαιτητής ο κος Κελεσίδης με βοηθούς τους κ.κ Μπογιατζόγλου, Χριστοδούλου

Αγροτικός Αστήρ Πλατέος

Ευαγγελινός, Κούκλας, Μοσχόπουλος, Παρασχόπουλος(69’ Τσαντεκίδης) , Ελευθεριάδης, Σερμπίνης, Μπαντής, Ανάστασης, Κίρτσογλου(69’ Καραούσογλου) , Αντωνίου(69’ Ιορδανόπουλος) , Καραντουλαμάς.

Μακροχώρι

Τσιμπρής, Δημητριάδης, Τσιάμπας, Ηλιάδης, Λιλιόπουλος, Τσακαλίδης, Πίκος, Ψάλτης Ν.(89’ Συμεωνίδης) , Χολέβας, Γκιλιόπουλος(76’ Ψάλτης) , Βοργιατζίδης(77’ Δημούλας).

PLA MAKR 1 PLA MAKR 2 PLA MAKR 3 PLA MAKR 4 PLA MAKR 5 PLA MAKR 6 PLA MAKR 7 PLA MAKR 8 PLA MAKR 9 PLA MAKR 10 PLA MAKR 11 PLA MAKR 12 PLA MAKR 13 PLA MAKR 14 Πόλυς Καζαντζίδης

Προηγούμενο άρθροΦίλιππος Μελίκης – Κεραυνός Επισκοπής 5-5. Επιθέσεις φωτιά, άμυνες ..σουρωτήρι! – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΑγροτικός Αστέρας Πλατέος : «Βόμβα» Καζαντζίδη. Αποχωρώ από τον Αστέρα αν δεν βρεθούν «συμπαίκτες» – Βίντεο – Φώτο