Αγροτικός Αστήρ Πλατέος – ΑΟ Μαρίνας 2-1. Γλύτωσε το «έμφραγμα» στις καθυστερήσεις – Βίντεο – Φώτο

Με γκολ του Μπαντή στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος επικράτησε του αξιόμαχου ΑΟ Μαρίνας με 2-1 και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το Πλατύ παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι με αρκετές ελλείψεις, καθώς έλειπαν για διάφορους λόγους κομβικοί ποδοσφαιριστές όπως είναι ο Χαλβατζής, ο Κίρτσογλου, ο Τσαντεκίδης, ενώ η χρησιμοποίηση του Αγγέλου Καραντουλαμά αποφασίστηκε την τελευταία στιγμή. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρώτος σκόρερ της Α’ Ερασιτεχνικής δεν συμμετείχε σε καμία προπόνηση όλη την εβδομάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Πλατύ να μπαίνει σε θέση οδηγού στον αγώνα και να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ οι ποδοσφαιριστές του όμως ήταν φλύαροι στην τελική προσπάθεια στις περισσότερες των περιπτώσεων. Πιο σημαντικές στιγμές του α’ ημιχρόνου στο 28’ και στο 39’ με τον Άγγελο Καραντουλαμά να αστοχεί μέσα από την περιοχή σε φάσεις τετ α τετ. Το σφύριγμα της λήξης του α’ ημιχρόνου βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν να πετύχουν πρώτοι ένα γρήγορο  τέρμα που θα έδιωχνε το άγχος που σιγά σιγά άρχισε να τους κυριεύει. Ήταν όμως τις περισσότερες φορές βιαστικοί και χωρίς καλά τελειώματα. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 56’ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με εκτέλεση φάουλ του Μισαηλίδη με τη μπάλα να βρίσκει στο τείχος, ο ίδιος ποδοσφαιριστής να παίρνει το ριμπάουντ και το σουτ που επιχείρησε να αποκρούει ο Μουσκεφτάρας η μπάλα να βρίσκει στη συνέχεια το δοκάρι και το σώμα του τερματοφύλακα και να καταλήγει στα δίχτυα δίνοντας την πρωτοπορία στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι απάντησαν σχεδόν  αμέσως στο επόμενο λεπτό με τον Καραντουλαμά ο όποιος εκμεταλλεύθηκε σέντρα του Καρβούνη από δεξιά έπιασε κεφαλιά ο Αντιφάκος απέκρουσε ο Άγγελος πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Από κει και πέρα το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ της νίκης με σημαντικότερη ευκαιρία αυτή  του Αγγέλου Καραντουλαμά στο 80’ να αστοχεί με κεφαλιά από κοντά με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Αντιφάκου .  Το γκολ της νίκης για την ομάδα του Τάσου Χουρσουζίδη πέτυχε ο Μπαντής στο 90+ 4’ των καθυστερήσεων με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ελευθεριάδη γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έντονα από τους γηπεδούχους.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το Πλατύ κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι, καθώς δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ και το θετικό ήταν ότι μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πάρει ένα τρίποντο το οποίο το είχε πολύ ανάγκη, γιατί σήμερα αγωνίστηκε με ενδεκάδα ανάγκης. Από την άλλη ο ΑΟ Μαρίνας προσπάθησε να κλέψει το παιχνίδι τα κατάφερε αλλά στην τελευταία φάση του παιχνιδιού μία αδράνεια της άμυνας του, στέρησε από τους φιλοξενούμενους τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρισκόταν και ο γκολκίπερ Αντιφάκος οποίος πραγματοποίησε σωρεία πολύ καλών  αποκρούσεων. Το Πλατύ το επόμενο Σάββατο αγωνίζεται εκτός έδρας όπου θα αντιμετωπίσει τον Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας, ενώ ο ΑΟ Μαρίνας υποδέχεται στην έδρα του την ομάδα του ΦΑΣ Νάουσα.

Διαιτητής του σημερινού αγώνα ήταν ο κος Τρέβλας με βοηθούς τους κ.κ Λαζάρου, Ρηγόπουλο.

Αγροτικός Αστήρ Πλατέος

Μουσκεφτάρας, Μοσχόπουλος, Ιορδανόπουλος, Καραούσογλου, Μπαντής, Ελευθεριάδης, Κούκλας, Αντωνίου, Καραντουλαμάς, Καρβούνης, Παπακωνσταντίνου(65’ Τοπαλίδης) .

ΑΟ Μαρίνας

Αντιφάκος, Μποζίνης, Σαρακατσιάνος(89’ Καραγκούνης) , Αγγελίδης, Τσαλίλης, Τσέλιος Α. (65’ Ιωαννίδης) , Ντάτσης, Τσέλιος Κ. , Πουτακίδης, Μισαηλίδης, Καραντώνης(85’ Γραμματικού) .

Δείτε στιγμιότυπα – γκολ του αγώνα – δηλώσεις στο βίντεο:

PLA MAR 1 PLA MAR 2 PLA MAR 3 PLA MAR 4 PLA MAR 5 PLA MAR 6 PLA MAR 7 PLA MAR 8 PLA MAR 9 PLA MAR 10 PLA MAR 11 PLA MAR 12 PLA MAR 13 PLA MAR 14 PLA MAR 15 PLA MAR 16 PLA MAR 17 PLA MAR 18 PLA MAR 19 PLA MAR 20 PLA MAR 21

Προηγούμενο άρθροΓΑΣ Ροδοχωρίου – Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων 3-2. Με τριπλή υπογραφή Μπρέγκου! – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΒέροια: H Πυροσβεστική Υπηρεσία στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας