ΓΑΣ Ροδοχωρίου – Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων 3-2. Με τριπλή υπογραφή Μπρέγκου! – βίντεο – φωτό

Δεύτερο διαδοχικό ντέρμπι σε διάστημα τριών ημερών είχαμε σήμερα στο γήπεδο του Ροδοχωρίου, αλλά αυτή τη φορά τα χαμόγελα βάφτηκαν κυανοκίτρινα.

Στη σχεδόν πανομοιότυπη εξέλιξη του ματς με αυτό της Τετάρτης αλλά με αντίστροφο νικητή, ο γηπεδούχος ΓΑΣ πήρε τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Το αποψινό ντέρμπι ΓΑΣ Ροδοχωρίου-Μεγάλου Αλεξάνδρου Τρικάλων ήταν κυριολεκτικά ένας αγώνας διαφήμιση για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της Ημαθίας, αφού είχε γκολ, αποβολές και ενδιαφέρον μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα φέρνοντας τον ρυθμό στα μέτρα τους, όπου παρά τις ελάχιστες καλές φάσεις που δημιουργήθηκαν κατάφεραν να προηγηθούν με δυνατό πλασέ του Τσιρίδη στο 25΄. Στην επανάληψη το Ροδοχώρι μπήκε πιο αποφασιστικά καταφέρνοντας να γυρίσει το σκορ σε 2-1 με μπροστάρη τον Μπρέγκου που σκόραρε δύο προσωπικά γκολ στο 53΄ και στο 68΄. Ακολούθησαν σε διάστημα τριών λεπτών δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα. Στο 75΄ ο Τσιρίδης και στο 78΄ ο Ασλάνογλου δέχθηκαν τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Μελτζανίδη, με τους δύο μονομάχους να μένουν αμφότεροι με δέκα παίκτες στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά. Στο 80΄ ο Μέγας που πίεζε για την ισοφάριση βρήκε το δρόμο για το γκολ ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Ανδρίτσο, με ωραία ενέργεια και σουτ στη γωνία του Καζεπίδη. Στα τελευταία λεπτά η μπάλα ανεβοκατέβαινε ταχύτατα στις δύο περιοχές, με τους δύο αντιπάλους να επιζητούν με πάθος το νικητήριο γκολ. Στο 93΄ ο κορυφαίος του ματς Μπρέγκου ολοκλήρωσε το προσωπικό του ρεσιτάλ με χατ τρικ και κυριολεκτικά “πνίγηκε” στις αγκαλιές των συμπαικτών του. Ο χαφ των γηπεδούχων πιέζοντας με πείσμα εκμεταλλεύτηκε το παιδαριώδες λάθος του Χατζόπουλου, έκλεψε τη μπάλα και την έστειλε ψύχραιμα στα δίχτυα του Αργυρόπουλου, χαρίζοντας στην ομάδα του την πολυπόθητη νίκη.

Τελικό 3-2.

Διαιτητής ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Γιάντση και Παζαρτζικλή.

ΓΑΣ Ροδοχωρίου: Καζεπίδης, Κοτζαχρήστος (84΄ Φραγγής), Παπαδόπουλος, Μαγγίζης, Ασλάνογλου, Λίπε (46΄ Τενεκετζή), Μπρέγκου, Ουέλινγκτον (81΄ Μωυσίδης), Πατατούκας, Βούλγαρης (46΄ Παπαδόπουλος Δ), Μουρουζίδης.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων: Αργυρόπουλος, Αθανασιάδης, Κιρκιλιανίδης Η (65΄ Βλάχος), Χατζόπουλος, Πέικος, Τσιρίδης, Σωτηράκης, Κιρκιλιανίδης Ι (65΄ Αναδολού), Ανδρίτσος, Παρσόπουλος (80΄ Παπαδόπουλος Α), Λίτσι.

RO TRI 1 RO TRI 2 RO TRI 3 RO TRI 4 RO TRI 5 RO TRI 6 RO TRI 7 RO TRI 8 RO TRI 9 RO TRI 10 RO TRI 11 RO TRI 12 RO TRI 13 RO TRI 14 RO TRI 15 RO TRI 16 RO TRI 17 RO TRI 18 RO TRI 19 RO TRI 20 RO TRI 21 RO TRI 22 RO TRI 23 RO TRI 24 RO TRI 25 RO TRI 26 RO TRI 27 RO TRI 28 RO TRI 29

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (13η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΑγροτικός Αστήρ Πλατέος – ΑΟ Μαρίνας 2-1. Γλύτωσε το «έμφραγμα» στις καθυστερήσεις – Βίντεο – Φώτο