Αγία Μαρίνα – Μελίκη 2-0. Άξιος νικητής ο Μέγας, προβλημάτισε ο Φίλιππος. – βίντεο – φωτο

Ένας ψυχωμένος Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας επιβλήθηκε δίκαια 2-0 του Φίλιππου Μελίκης, που εμφανίστηκε σίγουρα κατώτερος των περιστάσεων της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

Ρεπορτάζ – περιγραφή: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Το συγκρότημα του Φερέιρα Κινγκ μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγώνα και ήταν αυτό που απείλησε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο. Στο 10΄ ο Παπαδόπουλος από πλεονεκτική θέση αστόχησε, ενώ στο 11΄ ο Λούρης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Πάνου. Στο 40΄ ο Φίλιππος ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Καραγιάννη εντός περιοχής. Στο 43΄ ο Μέγας άγγιξε το γκολ, όταν από καλοεκτελεσμένο φάουλ του Λίπε ο Σερασκέρης έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά άουτ.

Ημίχρονο 0-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Παπανώτα πήραν την κατοχή της μπάλας και πίεσαν, ενώ οι γηπεδούχοι συσπειρώθηκαν πίσω βγάζοντας όμως επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Στο 61΄ ο Φίλιππος απείλησε για πρώτη φορά, με τον Λίπε να βγάζει τη μπάλα κόρνερ την τελευταία στιγμή έπειτα από φαρμακερή σέντρα – σουτ του Παρσόπουλου.  Στο 62΄ ο Ευαγγελόπουλος ίπταται και αποκρούει το τεχνικό σουτ του Καραγιάννη. Στο 65΄ ο Φίλιππος ζήτησε εκ νέου πέναλτι για μαρκάρισμα του Θεοδώρου πάνω στον Καραγιάννη, με τον διαιτητή κ. Κελεσίδη να δείχνει «παίζετε».

Στο 70΄ το σκορ άνοιξε. Ο Λίπε έβγαλε εξαιρετική σέντρα – ασίστ στο κεφάλι του επερχόμενου Νίκου, που από κοντά νίκησε τον Πάνου (1-0). Στα εναπομείναντα λεπτά ο Φίλιππος τα έπαιξε όλα για όλα βγάζοντας μαζικές επιθέσεις, όμως πιο απειλητικός συνέχιζε να φαίνεται ο Μέγας Αλέξανδρος. Ο τελευταίος ήταν μάλιστα που επισφράγισε τη θριαμβευτική νίκη του με ένα ακόμη γκολ στην εκπνοή του αγώνα. Στο 76΄ σπουδαία απόκρουση του Πάνου σε κοντινό σουτ του Μελιόπουλου. Στο 90΄ ο Μελιόπουλος με παλικαρίσια προσπάθεια πλάσαρε ιδανικά τον Πάνου, διαμορφώνοντας μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων το τελικό 2-0.

Διαιτητής ο κ. Κελεσίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Παπαδάκη και Σαμαρά.

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας (Κινγκ): Ευαγγελόπουλος, Βασιλείου, Λίπε (88΄ Δημητρούσης), Σερασκιέρης, Ράδης, Κίτσας Α., Λούρης, Ζωγράφος, Παπαδόπουλος Κ. (68΄ Μπουρδάνος), Μελιόπουλος, Νίκου (90΄ Γερμάνης).

Φίλιππος Μελίκης (Παπανώτας): Πάνου, Θυμιόπουλος Δ., Τσιφλίδης, Ηλιάδης, Τσικόπουλος Η., Μπρέγκου, Λέκα (55΄ Μουστάκας), Καραγιάννης, Αργυρόπουλος (46΄ Κίτσα), Θυμιόπουλος Ν. (46΄ Τσικόπουλος Αθ.), Παρσόπουλος.