ΑΕ Σχοινά – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 1-1 καν. 3-1 πεναλτι. Προκρίθηκε αυτός που είχε Βρεττό και το ήθελε πιο πολύ. – Βίντεο – Φώτο

Παίζοντας με καρδιά και ψυχή η ομάδα της ΑΕ Σχοινά κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του κύπελλου ρίχνοντας στο καναβάτσο την φιλόδοξη ομάδα του Αστέρα. Το παιχνίδι τα είχε όλα. Αποβολές, σκληρά μαρκαρίσματα, χαμένα πέναλτι, νεύρα αυτά όλα που χαρακτήριζαν τα ντέρμπι  και κατατάσσουν το ποδόσφαιρο ως βασιλιά των σπορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο γρήγορα γκολ των Καραντουλαμά στο 11’   ενώ η απάντηση από τον Σχοινά ήρθε στο 14’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Δάρλας με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 21 ‘  ο διαιτητής απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον Τοζογλου από το Πλατύ και τον Μαραγκό από το Σχοινά για αντιαθλητική συμπεριφορά ενώ στο 51’  ο Νιάκας απεβλήθη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και από εκεί και πέρα η ΑΕ Σχοινά συνέχισε για το υπόλοιπο του παιχνιδιού με 9 παίκτες. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού η ομάδα του Πλατέος δεν έχασε την μεγάλη ευκαιρία ενώ η ΑΕ Σχοινά στο 85’ είχε δοκάρι και στη συνέχεια χαμένη ευκαιρία με μοναδικό αντίπαλο τον Μουσκεφταρα και θα μπορούσε να πάρει την νίκη στον κανονικό αγώνα.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση  όπου το Πλατύ έχασε πέναλτι με τον Καραντουλαμά λίγο πριν την λήξη της παράτασης και στην συνέχεια οδηγηθήκαμε στην διαδικασία των πέναλτι όπου ο Καραντουλαμάς αστόχησε για δεύτερη φορά καθώς τον ψάρεψε  για δεύτερη φορά ο Βρεττός και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του. Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι ο Σχοινάς προκρίθηκε δίκαια στην επόμενη φάση καθώς έδειξε ότι ήθελε το παιχνίδι πιο πολύ ενώ ευτύχησε να έχει και τον Μπάμπη Βρεττό σε πολύ καλή μέρα ενώ ο Αστέρας δεν εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι έπαιξε για 70’ λεπτά με παίκτη παραπάνω ενώ δεν είχε καθαρό μυαλό στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Άριστη η διαιτησία Καραντώνη, σωστές όλες οι κάρτες που έδωσε ενώ και οι βοηθοί είχαν σωστές υποδείξεις.

ΑΕ Σχοινά

Βρεττός Janku, Νιάκας Δάρλας Παπακωνσταντίνου Κωστογλίδης, Μαραγκός Καλαμάτα, Θεοδωρίδης Τσιώμος, Κουλουμπριτσίδης.

Αγροτικος Αστέρας Πλατέος

Μουσκεφτάρας, Τόζογλου Μαγγανάρης Χουσεΐνογλου Κιοσέογλου Καρβούνης Τσομεγλίδης Βενιόπουλος Ελευθεριάδης Κιρτσογλου Καραντουλαμάς.

Δείτε στιγμιότυπα – γκολ – πέναλτι  στο βίντεο:

Φωτό:

DSC01139
ΑΕ Σχοινά
DSC01144
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ Πλατέος

DSC01116DSC01117DSC01118DSC01122DSC01123DSC01124DSC01126DSC01127DSC01129DSC01131DSC01132DSC01134DSC01137DSC01150DSC01152DSC01154DSC01155DSC01156DSC01157

Προηγούμενο άρθροΔημοτικό Σχολείο Αγκαθιάς-Κυψέλης: Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά
Επόμενο άρθροΚύπελλο ΕΠΣΗ: Λουτρός-Παλαιοχώρι 0-1. Ο “Γίγας” χάρισε την πρόκριση στον Άρη! – βίντεο-φωτο