Αχιλλέας Νάουσας – Μ. Αλέξ. Τρικάλων 2-5 – Σοβαρεύτηκε στην επανάληψη ο Μέγας! (βίντεο-δηλώσεις Γ. Ντάμτσιου)

Υποτονικά ξεκίνησε το παιχνίδι στα Λευκάδια ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων απέναντι στον Αχιλλέα Νάουσας. Αν και προηγήθηκε νωρίς, ακολούθησε ένα εφιαλτικό τέταρτο (10΄-25΄), όπου οι γηπεδούχοι και με αέρα ψυχολογίας από τη μεγάλη μεσοβδόμαδη νίκη τους μέσα στον Άραχο για το κύπελλο, πήραν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ σε 2-1 υπέρ τους.

dsc05955-copy
ΑΧΙΛΛΕΑΣ Νάουσας

Το γεγονός αυτό μάλλον αφύπνησε τους φιλοξενούμενους που άρχισαν να σφυροκοπούν την εστία του Αχιλλέα, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Είχαν και δοκάρι στο 32΄με τον Γ. Κίτσα, αλλά ευτύχησαν να ισοφαρίσουν λίγο πριν λήξει το ημίχρονο.

Η επανάληψη εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για την ανάδειξη του νικητή, αφού ο Μέγας Αλέξανδρος «καθάρισε» το ματς μέσα σε 10 λεπτά, στις αρχές του β΄ημιχρόνου.

dsc05953-copy
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τρικάλων

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο συνήθης ύποπτος Γιώργος Κίτσας, με ένα γκολ μεγάλης κλάσης!!

Φάσεις και γκολ:

7΄: ΓΚΟΛ! Ο Ποτουρίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην καρδιά της άμυνας του Αχιλλέα και από κοντά έγραψε το 1-0.

17΄: ΓΚΟΛ! Σύγχυση στην άμυνα των Τρικάλων, ο Κακούδης με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1.

25΄: ΓΚΟΛ! Νέα απανωτά λάθη της άμυνας των πρασίνων, φέρνουν τον Σαμαρά σε θέση βολής που με γωνιακό σουτ γράφει το 2-1.

Σωρεία ευκαιριών από Ζωγράφο και Κίτσα.

32΄: Καρφωτή κεφαλιά του Κίτσα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

42΄: ΓΚΟΛ! Ο προωθημένος Πετκάκης προ κενής εστίας ισοφαρίζει σε 2-2.

Ημίχρονο: 2-2

51΄: ΓΚΟΛ! Ο Κίτσας βρίσκει δίχτυα και γυρίζει το ματς σε 2-3.

55΄: ΓΚΟΛ! Η σειρά του Χρήστου Ζωγράφου να βρει δίχτυα και να γράψει το 2-4, έπειτα από εξαιρετική ομαδική επίθεση των πρασίνων.

68΄: Έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, ζητώντας πέναλτι σε  μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή πάνω στον Κίτσα.

72΄: Τραυματισμός και αποχώρηση του Πετκάκη.

90΄: ΓΚΟΛ! «Σεντερφορίσιο» γκολ από τον εξπέρ του είδους Γιώργο Κίτσα!! Αξίζει να το δείτε…

Τελικό σκορ: 2-5

Διαιτητής ο κ. Καραγκιζόπυλος, με βοηθούς τους κκ. Νατσιούρα και Λιόλιο.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ Νάουσας: Μπουμπουλέντρας, Σαμαράς Δ, Στογιάννος Ρ(83΄Σαμαράς Α, Γκέτσος, Καραμεταξάς, Στογιάννος Ι, Γιάτσος, Κάρσιου, Γιαμαλίδης(78΄Τσιώνας), Κοσμάς(54΄Καϊσίδης), Κακούδης.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τρικάλων: Ιωακειμίδης, Παντριάς, Πετκάκης(72΄Πατατούκας), Τασίδης, Αθανασιάδης Σ(59΄Σερμπίνης), Κιρκιλιανίδης, Ταταρίδης, Ζωγράφος(78΄Νασούφι), Ποτουρίδης, Κουκουράκης, Κίτσας.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα – γκολ στο βίντεο:

Δείτε δηλώσεις του Γιώργου Ντάμτσιου στο βίντεο:

dsc05937-copydsc05942-copydsc05944-copydsc05949-copydsc05957-copydsc05959-copydsc05960-copydsc05963-copydsc05968-copydsc05977-copydsc05984-copydsc05987-copydsc05988-copydsc05989-copydsc05991-copydsc05993-copydsc05996-copydsc05999-copydsc06002-copydsc06003-copydsc06005-copydsc06006-copydsc06009-copy

Προηγούμενο άρθροΕρμής Τριλόφου – Ολυμπιακός Λουτρού 1-2 – Παρέμεινε στην κορυφή ο Λουτρός!
Επόμενο άρθροΓΑΣ Αλεξάνδρεια: Νέο διπλό στη Σκύδρα, 62-59!! (βίντεο-φωτό)